Обществените библиотеки от област Враца дават достъп до съвременни услуги и все повече осъществяват дейности, свързани с новите технологии, предоставят възможности всеки човек да може да търси, намира, обработва и разпространява информация.
Основни акценти в работата през 2018 година са обогатяването на фондовете им благодарение на проект на Министерството на културата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”, реализираните инициативи във връзка с развитие на дигиталните умения на децата и работата, свързана с опазване на традициите и обичаите на местната общност. Това заяви Петя Маринова – библиотекар в Регионална библиотека „Христо Ботев” – Враца по време на годишно отчетно събрание на библиотекарите от обществените библиотеки в област Враца.
През 2018 г. в област Враца работят 115 обществени библиотеки. Те притежават 404 компютъра, 255 от които предоставят безплатен достъп до Интернет за своите потребители. Функционират 46 оборудвани информационни центъра. Библиотеките притежават 1 561 895 библиотечни документи, с които през годината са обслужили 25 008 потребители. Заетите библиотечни документи са 462 162, а посещенията – 379 372. Новите постъпления във фондовете са 41 067. Библиотеките от област Враца са кандидатствали по 113 проекта, като 56 от тях са одобрени и финансирани. През отчетната година обществените библиотеки на територията на област Враца със своите 3 532 инициативи и събития, все-повече се утвърждават като културен и информационен център. Предоставяйки равен достъп до информация, те успяват да приобщят всички жители на своето населено място и така дават своя принос за развитие на местната общност.
Срещата продължи с обсъждане изпълнението на плановите показатели на библиотеките от Врачанско през 2018 г., проблемите, възможностите и перспективите за развитие.