Обществените библиотеки от Врачанско са доставчици на съвременни услуги, все повече осъществяват дейности, свързани с технологиите, компютърната грамотност, възможността и нуждата всеки човек да може да търси, намира, обработва и разпространява информация.
Основни акценти в работата през 2019 година са обогатяването на фондовете им, благодарение на проект на Министерството на културата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”, реализираните инициативи във връзка с развитие на творческото мислене, талнтите, креативността и насърчаване на четенето, запазване на традициите и обичаите на местната общност. През изминалата година библиотечните специалисти от областта организираха и много събития, насочени към подобряване на дигиталната култура и цифровите умения на своите потребители. Това заяви Петя Маринова – библиотекар в Регионална библиотека „Христо Ботев” – Враца по време на годишно отчетно събрание на библиотекарите от обществените библиотеки в област Враца. През 2019 г. в област Враца работят 115 обществени библиотеки. Те притежават 391 компютърни конфигурации, 247 от които предоставят безплатен достъп до Интернет за своите потребители. Функционират 46 оборудвани информационни центъра. Библиотеките притежават 1 577 433 библиотечни документи, а новите постъпления във фондовете са 20 005.
През 2019 г. библиотеките от област Враца са регистрирали 24 192 нови потребители. Заетите библиотечни документи са 353 094, а посещенията – 364 693. Библиотеките от областта са кандидатствали по 95 проекта, като 69 от тях са одобрени и финансирани. През отчетната година обществените библиотеки на територията на област Враца, със своите 3 523 инициативи и събития, утвърждават мястото си на водещ културен и информационен център. Предоставяйки равен достъп до информация, те успяват да приобщят всички жители на своето населено място и така дават своя принос за развитие на местната общност.
Срещата продължи с представяне на сборник „Традиционната медицина и лечебната сила на природата”, който е десетата книга от поредицата „Наследство”. Сборникът съдържа материали от Петнадесетата регионална краеведска конференция „Миналото на родния край – послание към бъдещето“, проведена на 22 ноември 2018 година с организатори Регионална библиотека „Христо Ботев“ и Регионално управление на образованието – Враца и представя разработките на археолози, историци, етнографи, еколози, езиковеди, учители, ученици, краеведи и читалищни дейци.
Доцент д-р Ели Попова – преподавател в Софийски университет „Св. Климент Охридски” изнесе лекция на тема „Отношението на библиотеките към потребителите определя настоящето и бъдещето на институцията”.
Срещата завърши с обсъждане изпълнението на плановите показатели на библиотеките от Врачанско през 2019 г., проблемите, възможностите и перспективите за развитие.