Библиотеките на Осло за убежище за всеки и в това се убедиха и представители на Регионалните библиотеки от Враца и Видин, при посещението си в норвежката столица в края на ноември 2022 г. Обмяната на добри практики в скандинавския град е по проект „Книжни пътеки и мобилни библиотеки от Северозападна България до Скандинавия“. Освен представители на Северозапада, в българската група се включиха и изпълнителният директор на Фондация „Глобални библиотеки – България“ Спаска Тарандова и основателят на най-големия сайт за четене и книги в България „Аз чета“ Александър Кръстев.
Историята на най-силния библиотечен бранд в Осло – Deichman, датира от 1780 г., когато норвежкият бизнесмен Карл Дайхман дарява колекцията си от 6000 книги на град Кристиания. Книги, събирани цял живот, полагат основите на първата обществена библиотека в Осло.
През 2022 година под неговия запазен знак има 22 филиала, колекцията е нараснала до над милион книги, филми, компакт дискове и други материали. А сградата на Дайхман Бьорвика, официално открита през юни 2020 г. на брега на Северно море, е истинска архитектурна забележителност, побрала в 6 етажа безкрайна палитра от възможности за посетителите.
„Първият етаж е площадът. Това е идеята на пространството – да е естественото продължение на площада, където хората могат свободно да влязат, да се стоплят, да си поговорят, да научат нещо ново или да четат книги“, каза директорът на библиотеката Кнут Скансен при посещението на представители от българските библиотеки от Враца, Видин и София. Скансен е категоричен, че днес библиотеките са социални пространства, в които всеки може да влезе и да вземе точно това, което му е нужно. Най-модерната библиотека на Осло изпълнява и световните стандарти на библиотеките на бъдещето – библиотеки без стени. Всеки от етажите е конструиран така че да бъде обиколен в кръг и книгите са на нивото на хората. Всяко кътче е превърнато в уютно място за четене. Светлината прониква през всички етажи с помощта на специалната архитектура на сградата, а стъклото позволява на посетителите да се наслаждават непрестанно на спиращата дъха гледка от крайбрежието.
Посетителите могат да играят сред шест етажа с литература, места за четене и учене, киносалони, сцени за събития и работни пространства за млади и стари. В допълнение към съхраняването на над 450 000 книги, Deichman Bjørvika разполага и с множество работни пространства – музикални инструменти и озвучителни студия, шевни машини, 3D принтери, конферентни зали и много други, и всичко е безплатно за наемане с карта за библиотека.
Под стъкления покрив на Дайхман Бьорвика технологиите и книгите живеят в мир. Екраните са навсякъде и то наред с хартиените издания. Обслужването е изцяло дигитализирано, машини разпределят върнатите книги дори ако са попаднали издания от други филиали на библиотеката.
Deichman Bjørvika беше обявена за най-добрата обществена библиотека в света от Международната федерация на библиотечните асоциации (IFLA) през 2021 г. и без съмнение е сред основните забележителности за всички любители на културата и литературата, които посещават Осло във връзка с проекта „Книжни пътеки и мобилни библиотеки от Северозападна България до Скандинавия“.
Българските представители на библиотечната общност посетиха и най-бедния квартал, населен с мигранти. В източната част на града, в Тойен се помещава и единствената по рода си културна институция с изцяло детска библиотека.
„Библиотеката не са книгите. Библиотеката са хората“ – това каза и нашият домакин Райнерт Митасел, който разкри, че само преди няколко години начинът на работа и обслужване в библиотеките е коренно променен, като библиотекарите са преместени от столовете зад бюрото и компютъра, и са отстъпили водещата роля на потребителите, с изцяло автоматизирана система за самообслужване. Пространствата са изцяло трансформирани, а библиотечните специалисти не са заети с обслужване на читатели, а предимно с организирането на събития, уъркшопи, ателиета, занимания с деца и възрастни и внедряването на нови услуги. Нов тип услуга е и самата детска библиотека, отворена само за деца на възраст от 10 до 15 години. В залата ни посреща голяма сцена и ски лифтове, които висят от тавана с отворени врати и ни канят на пътешествие. Освен това там има над 3 000 книги в лавици, висящи от релси от тавана. Може би най-добрата селекция от детска и младежка литература в Норвегия, според Райнерт.
Разгледайте видеоразходката ни тук: https://www.facebook.com/libvratsa/videos/1779581389065220
На мястото на първата обществена библиотека, близо до реката и точката, от която започва индустриалната революция на Осло, се намира филиалът на най-зелената библиотека от асоциацията на Дайхман. Това е Дайхман Гринлока. Двете големи читални на първия етаж напомнят за някогашната представа за това какво би трябвало и какво е искала да бъде библиотеката един ден. Поставени са акценти с удобни кресла, кожен диван и други старовремски уютни мебели. На първия етаж е преплетена гениална комбинация от модерно обслужване и уютна жилищна атмосфера, която допълнително се подсилва от приглушената светлина. Друга особеност е декоративната зеленчукова градина, която хората от квартала, съвместно с персонала на библиотеката, са засадили и отглеждат пред библиотеката. Библиотеката побира и най-голямата колекция от комикси в Норвегия. Детският отдел също е със специален дизайн и приглушена светлина, а „черната стая“ е мястото запазено за гостуващи училищни музикални банди, любители готвачи, доброволци. Зад подвижните ѝ стени се разкриват дори шивашко ателие и работилница.
Разгледайте библиотеката тук: https://www.facebook.com/libvratsa/videos/471952891727989
Красотата на традиционната скандинавска култура и изкуство е оставила своя най-силен отпечатък в Националната библиотека на Норвегия. В центъра на Осло откриваме Nasjonalbiblioteket, а нейната основна задача е „да съхрани миналото за бъдещето“. Украсена с внушителни стенописи, които следват философията „Half machine, half human“ – културната институция помещава една от най-модерните постоянни изложби „Осветени. Проблясъци от културната история“. Наред с богата история, библиотеката разполага с изцяло дигитализирана колекция. Процесът е започнал през 2006 г., а през 2022 г. вече може гордо да заяви, че е изцяло дигитална библиотека. Поради ограниченията на авторските права електронният фонд е достъпен само за норвежки IP адреси.
Разработката е по програма PA 14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ по Финансовия механизъм на Европейското икономично пространство 2014-2021 г. Резултат 2 „Подобрен достъп до изкуство и култура“.