Любовта към родния край събра над 50 изследователи в 30 теми в юбилейното Двадесето издание на регионалната краеведски конференция „Миналото на родния край – послание към бъдещето”, организирана от Регионално управление на образованието – Враца и Регионална библиотека „Христо Ботев”.
По традиция конференцията бе открита от Силвия Павлова, директор на Регионална библиотека – Враца, а по случай юбилейното издание конференцията уважи и кметът на Община Враца Калин Каменов. Сред официалните гости бяха още зам. областният управител Николай Руменов, общинският съветник Ирина Иванова и директорът на Държавно горско стопанство – Враца Крум Николов. Съорганизаторите от РУО – Враца поздравиха участниците и прочетоха поздравителен адрес от Лорета Колева, началник на РУО.
„Започнала „като приключение, като завера, замислена и реализирана от съмишленици и съидейници” с идеята да бъде мост между утвърдените изследователи и техните млади последователи – учениците от краведските клубове и исторически паралелки – думите са на съзаклятника в това начинание Весела Пелова. Сред целите й е да провокира читалищните дейци и представителите на културните институции да събират и представят културно-историческото наследство, да будят обществената инициативност по актуални проблеми. През годините нашето общо дело нарасна и още преди десетилетие се превърна в истински празник на изследователския дух. Конференцията постепенно разшири своя обхват – и географски, и тематично: от форум за Врачанския край, тя се превърна във форум за цяла Северозападна България; от поле за изява на историци, етнографи и краеведи, в последните години тя прерасна в истинска интердисциплинарна проява – тук се срещат професионалисти от различни отрасли на знанието, творци и експериментатори. Така ние, организаторите, заедно с вас, участниците, създаваме днес поредното събитие, което обединява и вдъхновява, дава поле за размисъл, но и за действие – поредното пътешествие от „имало едно време” до „вече е време”. На добър час! Защото в крайна сметка събра ни тук любовта към родния край!”, каза краеведът и двигател на конференцията Калина Тодорова.
Тази година темата „Хубава си, моя горо: От спомен за вековните гори и свещените дървета до модерния интериорен дизайн” обедини изследователи от целия Северозапад – регионалните библиотеки, музеите и архивите от Видин, Монтана, Враца, читалищните библиотеки от региона, ученици от Професионална гимназия „Димитраки Хаджитошин”, СУ „Козма Тричков” – Враца, представители на Регионално краеведско дружество – Враца и краеведски дружества от страната, ДПП „Врачански Балкан”, изследователи от БАН. В рамките на конференцията се проведе и съвместна наша инициатива с Държавно горско стопанско – Враца „Дървото на живота”, която изненада всички участници – всеки от тях си тръгна със свое живо дърво, дарение от разсадника на ДГС – Берковица.
Специалният поздрав по повод откриването на юбилейната конференция беше на група „Лъчеразия” към СУ „Козма Тричков” – Враца, с ръководител Лала Банева.
Събитието бе придружено с изложбите „Дървото на моето детство”, на ученици от ПГ „Димитраки Хаджитошин”, специалност „Интериорен дизайн”, с ръководители Стефан Дацов и Росица Стоянова и „Самодивски китки” – пластики с хербаризирани растения и бижута от кожа с природни материали на Светла Дамяновска и Емилия Гарванска.
Галерия от снимки на събитието, можете да видите тук: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid034kHy38KVgL4b9T6UcP1DQix7SYKVV1EYDwaPMTrASftaF4i27waJziTfqR56WZNUl&id=100001370929410