Защо момите си пребайвали с първото пролетно цвете и как нашите баби и прабаби правели характерната за града ни копринена мартеница разказа пред ученици краеведът при Регионална библиотека „Христо Ботев” – Враца Калина Тодорова. Поводът за гостуването при децата от трети и четвърти клас в НУ „Св. Софроний Врачански” е настъпването на най-пъстрия сезон и предстоящите пролетни празници.
„Ако през зимата основни участници в празниците са момците, то през пролетта главната роля в празникът имат момите”, допълни Тодорова. Тя показа на децата колко пъстри са били женските престилки преди 100 години и каква е символиката на богатата украса по тях – цветя, китки и клонки, птици и лози. Учениците имаха възможността да се докоснат и до коприна и свила, да видят истински пашкул на копринена буба и да разберат как от тях се е правела мартеница във Враца.
Инициативата е част от програмата „Роден край”, която за поредна година възпитава на любов към знаковото минало и традициите по нетрадиционен и забавен начин.