13 март 2020 година се оказа най-фаталният петък за цялата библиотечна общност и доведе до едни от най-тежките решения, пред които е бил изправян целият културен сектор в страната.
Във време, в което светът функционира на бързи обороти, изградил напредъка си върху лесни технологични решения, космополитен стил на живот и мащабно планиране, грижата за опазването на човешкия живот успя да преподреди дори световния дневен ред. И най-основополагащата човешка ценност – здравето, надделя над всички материални и духовни придобивки. Консуматорското общество спря на пауза пред непознатото лице на пандемията – COVID – 19.
И едно стана съвсем ясно – сега не беше добро време за култура.
Въпреки реалните заплахи и разпространяване на заразата чрез раздаване на библиотечни документи, решението вратите да се затворят – беше най-трудното. Осъзнавахме опасността, че физическата и социалната изолация можеха да се окажат пагубни за значим процент от нашите потребители. Реалното общуване с хората, било то и в лицето само на библиотекарите, четенето на книги, достъпът до компютър, интернет и информация, на уютно място в залите на библиотеката, са част от естествения ритъм на живот на хората над 55 години, които ежедневно посещават отделите. А новите книжни заглавия, списания, дигитални забавления и ресурси са непостижим лукс за някои от малките ни потребители.
Първото решение, което бързо трябваше да се вземе беше: Как да останем свързани?
Мерките за справяне с разпространяване на коронавируса доведоха до временно преустановяване на заемането на книги от нашите читатели, но дадоха стимул на екипа да потърси нови начини за общуване като използва силата на новите технологии. Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца използва разнообразните си дигитални канали, за да предоставя достъп до култура на потребителите си дори във времето на социална изолация.
Това са официалният сайт на библиотеката: www.libvratsa.org, дигиталната библиотека: https://libvratsa.org/digitalna-biblioteka/, сайт към Дигитален архив на област Враца – „Карта на времето”: https://kartanavremeto-vratsa.org/. В дигиталния архив на ХХ век – „Карта на времето” са публикувани над 1500 истории, 1200 ретро снимки от различни периоди на ХХ в., 1400 фотографии, направени по време на теренните обиколки, потребителите имат достъп до 600 пълнотекстови документи – статии, краеведски и фолклорни текстове, 800 файла аудиозаписи и 60 видеоматериали. Информацията е от всичките 123 населени места в област Враца. Ежедневно се публикува избрана история на фейсбук страницата на Регионална библиотека: fb.com/libvratsa. Част от снимките могат да бъдат открити и в страницата ни „Карта на времето” https://www.instagram.com/kartanavremeto_vraca/ в Инстаграм. Библиотеката е в постоянна комуникация с потребителите си и чрез профилите в социалните мрежи: фейсбук: fb.com/libvratsa, инстаграм: https://www.instagram.com/vratsalibrary/ и туитър: https://twitter.com/VratsaLibrary.
Регионална библиотека „Христо Ботев” – Враца остава в помощ на студенти и ученици за предоставянето на справочна информация, свързана с подготвянето на курсови, дипломни и домашни работи. Потребителите получават справочна информация, след запитвания на email. Процедурата е съвсем бърза и лесна – необходимо е единствено да се опише каква информация ще бъде нужна и темата, за която се отнася. Запитването се пренасочва към библиотечните специалисти в съответните отдели за подготвяне. В кратки срокове се връща на email със сканираната информация, с която библиотеката разполага.
От началото на извънредното положение читатели в отделите не са допускани, а срокът за връщане на заетите книги автоматично се удължава до възобновяване дейността на библиотеката.
В отговор на потребностите на учителите, които имаха нужда от подкрепа при преминаването изцяло в дигитална среда, Детски отдел на библиотеката разработи книжни куизове, съобразени с различните възрастови групи и достъпни на платформи, познати на преподавателите. Целта е въпросниците да бъдат лесни за откриване, споделяне и решаване, чрез фейсбук страницата на библиотеката и да са забавно и полезно съдържание за децата и техните учители.
Разработени бяха и специални видеа за работата с електронния каталог на библиотеката, услугата „Моята библиотека“, както и видео уроци за медийна грамотност на деца и възрастни.
Извън традиционните библиотечни дейности, които трябваше да преминат през бързата трансформация на новата пандемична реалност, библиотеката трябваше да компенсира липсата на срещи на читателите с хора на литературата и изкуството и да предостави аналог за сметка на отменените събития. Решението също се появи съвсем навреме, благодарение на добрите партньорства, изградени през годините с институции, организации и медии, обединени от мисията за популяризиране на четенето и лесния достъп до култура.
Екипът на най-големия сайт за четене и книги „Аз чета“ реагира своевременно в създалата се извънредна ситуация за ограничаване на епидемията от коронавирус със стартирането на кампанията #ВкъщиСъмИЧета.
Целта е да направи стоенето вкъщи много по-леко и приятно с редица инициативи.
Рамка за профилна снимка с хаштаг #ВкъщиСъмИЧета, статии с препоръки и идеи за това как да прекарате времето вкъщи в компанията на книги, 30-дневно книжно предизвикателство съвместно с Chitatel.net, онлайн разговор с автор, което се превърна и в инициатива, реализирана между медията и Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца.
Онлайн разговор с автор
Времето без книжни премиери се замени с виртуални събития във фейсбук страниците на „Аз чета“ и библиотеката. Предаването на живо се осъществява през фейсбук страницата на библиотеката, а за стриймингът се грижи екипът на най-големият сайт за четени и книги.
Съвместната инициатива за представяне на автори онлайн доказва, че дори във времето на социална изолация обществената библиотека продължава да бъде предпочитан партньор и новатор като използва възможностите, предлагани от дигиталната среда за достъп на потребителите си до литература и изкуство.
За времето от 24 март до 7 май в кампанията са представени 7 писатели – авторът и илюстратор Нуша Роянова, детският писател Радостина Николова, експертът по социален етикет Невена Басарова, поетесата Мария Донева, писателят Димитър Калбуров, авторът и сценарист Александър Чобанов и писателят и основател на Сдружение за градски читални Александър Шпатов. Разнообразната палитра от хора на словото и изкуството, която беше предоставена на потребителите под формата на онлайн разговор успя да обхване широк спектър от читатели и да отговори на потребностите им от култура. Срещите макар и във виртуална среда получиха отлични отзиви, а дигиталните платформи позволиха на един иначе съвсем традиционен разговор между читатели и гости, да прехвърли границите на залите и сградите, и да направи съпричастни хора от всички точки с интернет покритие. Записи на онлайн разговорите остават достъпни на фейсбук страницата на библиотеката, в youtube канала на „Аз чета“ и се превръщат в едно от най-гледаното и споделяно съдържание в социалната мрежа на Регионална библиотека – Враца.
Кампанията е и ценен жест на подкрепа към творците, които имат не по-малко нужда от спасяване в разгара на тази пандемия. Виртуалните книжни премиери затвърдиха и основната роля на обществените библиотеки при откриване и представяне на авторите и създаване на място и формат чрез които писателите и читателите могат да се свързват и макар опосредствани чрез технологиите да общуват пълноценно дори във времето на социално дистанциране.
Извънредното положение показа на библиотекарите колко пуста може да бъде една сграда, когато липсват читателите. Показа обаче и на хората, колко празен може да бъде деня им без книги и четене. Затова първото и най-важно нещо, което ще направим е да възстановим реда и да отворим врати за нашите потребители. Вярваме, че тази безпрецедентна криза в здравеопазването ще доведе при нас повече хора, преоткрили четенето за забавление. Длъжни сме да оправдаем доверието им и да гарантираме, че ще започнем на чисто в един по-здрав свят – с повече читатели, които четат повече книги. Ще се върнем и към мащабните събития и смелите проекти, които да обединят четящите хора на Враца.
Силвия Врачовска,
Директор на Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца