На 22 март от 11:00 ч. в „Обща Читалня“ на Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца, съвместно с експерти от РИОСВ – Враца и клуб „Детелини“ при СУ „Христо Ботев”, ще отбележат заедно Световния ден на водата.
Събитието се провежда всяка година на 22 март за привличане на вниманието върху значението на водата и необходимостта от опазването й. Инициативата е предложена за първи път през 1992 г. на Конференцията за околната среда и развитието (UNCED), проведена в Рио де Жанейро. Денят се отбелязва официално от 1993 г., като всяка година в целия свят се организират прояви, посветени на водата.
Тази година темата е: „ПОДЗЕМНИТЕ ВОДИ: ДА НАПРАВИМ НЕВИДИМОТО ВИДИМО“.
В рамките на инициативата младите природозащитници ще се запознаят с презентация по темата и ще могат да зададат въпроси на специалистите от инспекцията относно значението и опазването на водата на нашата планета. За да провокират любопитството у тийн еколозите, библиотечните специалисти са подготвили интерактивни занимания, с които да ги разходят из резерват „Врачански карст.“
На 24 март от 16:00 ч. в Детски отдел ще гостува Ирена Статкова – Главен-експерт „Екологични инвестиции” в Община Враца, която ще запознае четвъртокласниците от НУ „Иванчо Младенов“ с програмите и инициативите за опазване на околната среда на Общината.
В рамките на срещата малчуганите ще научат повече за глобалната кампания „Часът на Земята“, в която Община Враца се включва ежегодно. Мащабната инициативата е посветена на опазването на нашия общ дом – планетата Земя.
На 26 март /събота/, в 20:30 ч., милиони хора от цял свят символично ще изгасят осветлението в домовете си, а знакови сгради ще притъмнят фасадите си.
Часът на Земята е едно от най-значимите световни движения за опазване на природата. Мисията на WWF, организатор на най-голямата природозащитна инициатива в света, е да изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата.
В рамките на еко дните – 21-25 март 2022 г., посетителите на Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца могат да разгледат тематичната изложба с книги от раздел екология, горско стопанство и пътеводители на ПП „Врачански Балкан“ от фонда на библиотеката. А по-любознателните посетители чрез сканиране на QR кодовете между книгите ще се запознаят с част от биоразнообразието в резерват „Врачански карст“.