Нашите списания
Космос – бр. 2, 2024
Къде е Ноевият ковчег?
На този въпрос вероятно искат да си отговорят много хора. ЦРУ и Американски военни посвещават 51 години в търсенето му, но до какви изводи и открития стигат? Те съсредоточат своите експедиции в труднодостъпната планина Арарат. Местността Дурупинар крие своите загадки заради наскоро откритите следи от човешка дейност и останки от морски отлагания и обитатели. Любопитно е, че още през периода 1700 – 1800 година са проведени над 40 експедиции, които целят откриването на Ноевия ковчег и след 1900 г. надброяват 120. Повече за тази мистична история може да прочетете в брой 2 на сп. “Космос”.
“Жената днес” – бр.2, 2024
Познато ли ви е името Стояна Нацева? Вторият брой за 2024 г. на сп. “Жената днес” обръща специално внимание на тази дама. Тя е основател на Академия “Щастлив живот”. Модерната компания се занимава с провеждане на обучаващи курсове, консултации и менторство по личностно и бизнес развитие. Стояна е автор на 13 книги, някои от които са “Дневникът на самонаблюдението”, “Аз съм всемогъщ”, “Ежедневник за щастлив живот”. През последните две години Стояна получава отличителни награди “Ментор на десетилетието”, “Лидер на промяната”, “Будител и писател” и други. И както тя споделя в интервюто си “Вярвам, че най-градивната сила е любовта, на това е построена цялата ми школа”. За да прочетете повече за забързаното ежедневие и житейските насоки на една успешна българска дама, посетете нашия отдел “Обща читалня” и вземете текущия брой.
National Geographic – бр. 3
“Полетът на монарсите” е заглавие на статия с изключително интригуващи факти за този вид пеперуди. Те живеят по целия свят, но северноамериканските монарси се отличават със своята 5000 километрова миграция. Оцелелите пеперуди се събират с Централно Мексико и прекарват зимата в елхови горички. Когато настъпи пролетта, те отново се завръщат километри на север, за да снесат яйцата си.
„Случаят с младоженците във фирмата”
„Как съветвате да постъпи мениджърът? Любовта в екипа не бива да бъде забранена, но субективизмът – да. Дали ръководството да толерира интимни отношения между колеги – любовта е дар Божи, пред който всички се прекланяме и не можем да управляваме. Не можем да я забраним на хората ни. Грозно е. Още повече, че в много от случаите тя се превръща в допълнителен стимул за още по-добро представяне и резултати. Различен и недопустим е случаят на груб субективизъм поради връзка (от всякакъв вид – любовна, роднинска, фенове на един отбор или др.) между ръководител/ка и служител/ка…”
сп. „Мениджър”, януари 2023
Тази статия и много други като: „Криптозима”, „Ръст на нови работни места”, Великите умове мислят …различно” може да прочетете в първия брой на сп. „Мениджър” при нас в отдел „Читалня”.
„Любопитни факти за шапките“
1 . За една от най-старите шапки се смята сламената. Рисунка на куполовиден модел е открита в гробница в Египет. Шапката пестасос, която произхожда от древна Гърция, е првата с периферия, известна на историята.
2. В Средновековна Европа художниците и лечителите носят барети. Нотариусите – шапки тип бобър, банкрутиралите – зелени или жълти шапки.
3. Като аристократичен аксесоар шапките налага Мария Антоанета. Моделите са с диаметър 1 метър и много панделки, пера и дантели.
4. Изразът „лудия шапкар” има своето обяснение: за да се обработи кожата или филцът, преди векове се е използвал живачен нитрат, а живачното отравяне води до увреждания на мозъка. Майсторите на шапки често страдали от слабоумие или халюцинации.
5. През 1942 г. в Англия шапки се продавали само на плешивите клиенти: заради войната тези аксесоари не се внасяли в страната.
6. За най-скъпата шапка в света се счита папската тиара, оценявана на над 10 милиона долара. В нея има 540 перли, 8 сапфира и 11 диаманта. В топ 10 са още шапките на Чарли Чаплин и Майкъл Джексън.
сп. ELLE март 2020 г.
„Най-голямата пчела“
автор: Дъглас Мейн
Представяме ви Megachile Pluto – гигантската пчела на Уолъс.
Показана в естествен размер, най-голямата пчела на света има размах на крилете 6,35 см. Биологът Алфред Уолъс я открил през 1859 г. в днешна Индонезия, но била смятана за изчезнала до 1981 г. – и никога не била снимана в дивата природа преди януари 2019 г. , когато била забелязана от екип, който включвал фотографа Клей Болт и ентомолога Илай Уаймън. Болт разказва, че Уаймън изпаднал във възторг от откритието и от звука на крилете и – „дълбоко и бавно жужене, което не само чуваш, а и сякаш усещаш”.
Сп. National Geographic
Неграмотният библиотекар
из интервю с пътешествениците Маги и Цветин
В мюсюлманската част на Индия /Кашмир/ Маги и Цветин се срещат с основателя на единствената библиотека в този район. След дълги разговори за книги и писатели маги забелязва статия, залепена на стената, която гласи, че библиотекарят всъщност е съвсем неук и дори не може да чете. Когато някой посети неговата гостилница, библиотекарят го моли да му дари книга и да му разкаже цялото и съдържание.
„Той обожаваше книгите и можеше да цитира цели текстове на Шекспир – спомня си Маги. – Тъй като не е имал привилегията да получи образование, той колекционираше чрез слуха си.”
Списание „Осем”
„Магията на траките”
За нас съвременните хора, траките са обвити в тайнственост. Въпреки множеството материални находки културата на този древен народ не спира да носи в себе си онова магическо, което свързваме с мистерията, с тайната, със забраненото за произнасяне и достъпно само за малцина. Ако съдим по античните сведения за траките, те и в древността често са свързвани с магията и магическото…
Сп . „Списание 8”
„Изневярата да слушаш”
Какво и как четеш.
Разхождам се в пика на една дигитална епоха. От една страна са хората, които отказват да свикнат с нея, от другата – онези, на които вече е „отхапала главата”. Аз, разбира се, оставам по средата и опитвам да не си изневеря. Когато бях малка, книгите ми ги четеше баба. Бях свикнала историята да е с глас. Дълго време след това аудиото не беше моето нещо, бях млада, имах време да чета. Всичко встрани от хартията ми се струваше, като бягство от традицията, като мързел, като изневяра. Отново тази дума… На какво изневерявам точно, като слушам (аудио книга)? Може би на навика?…
В статията ще прочетете една различна гледна точка за традиционното четене и вече добилите популярност аудио книги.
Сп . „Жената днес”
„Как да овладеем eмоциите на работното място”
Текст: Ина Иванова
Смехът е силен инструмент, който ще ви помага да преминете с усмивка през предизвикателствата. Но има и още много техники, които да тренирате.
Когато сме на работното място, се стремим да важи правилото „логиката пред емоциите”. Дори най-логичните ни решения са взети в основата си на база на нашите емоции. Причина за това е лимбичната система – тази част от мозъка, която диктува нашите най-първични реакции. Тя се грижи да можем да реагираме мигновено в ситуации, които са потенциална или реална опасност. Но днес нашите проблеми са от друго естество.
Работното място изисква да демонстрираме овладяност, търпение и толерантност към околните. Това са част от характеристиките на професионалното поведение…
Сп. „ELLЕ”
„Дъщерите на Електра”
Текст: Детелина Стаменова
Когато майката разбере, че чака момиче, фантазиите й са различни от тези, когато научи, че ще имам момче. Нейните мечти, плановe, реализирани и нереализирани – всичко това отива в тази купчина бъдеще – бебето. Момчето от самото начало е момче – то е друг пол, то е различно. Дъщерята обаче, ех, дъщерята – кой по-добре от майката може да знае каква трябва да е дъщерята?! В момента, в който жената стане майка на момиче, се реактивират всички спомени на отношенията с майката, или болката от тяхната липса.
Бебето – момиче още не знае, че е дъщеря, но майката е минела през всичко, което на дъщерята й предстои….
За една жена вътрешната връзка с майката може да дава сила, но и да убива.
Когато напред значи надясно
Текст: Петра Денева
Посоката на движение, което виждаме или извършваме, оказва подсъзнателно влияние върху мисленето ни. Защо се получава така? Насочваме погледи (от ляво надясно)…
Насочеността на всяко движение в нашия живот, дори проследяването само с поглед има подсъзнателно влияние върху начина, по който се представяме на състезание или по който усвояваме информация, върху усещането ни за безопасност и дори върху въображението ни! Защо се получава така?
Сп.: ELLE
Геополитика
В новия втори брой на сп. „Геополитика” може да прочетете анализи за кризата в мюсюлманското вероизповедание като фактор за проникването на радикалния ислям в България, за десетте ключови конфликта през 2019 г., за ролята на Косово в сблъсъка между САЩ, ЕС и Русия на Балканите и много други актуални теми.
Сп. „Геополитика”
Имат ли граница рекордите?
Текст: Кристин Бренан
Как науката и технологиите помагат на атлетите да преодоляват невъзможното!
Спортните постижения се подобряват от десетилетия отчасти поради новите технологии и използването на стероиди. Откакто атлетите биват подлагани на повече проверки, все още се чупят световни рекорди, но с по-малки стъпки. Това може би означава, че разтягаме границите на спортния си потенциал…
Много любопитни неща за спортните постижения и границите на човешките възможности ще научите в новия брой на сп. „National Geographic”.
Как поколението „Уикипедия“ чете енциклопедия Британика
Текст: доц. Стоянка Лазарова
Все по-често поколението на съвременните деца се разглежда като „поколение Z”, „нет поколение” или „дигитални туземци”. Тези деца боравят с технологиите с естествена лекота, за разлика от по-възрастните поколения. Това е най-образованото поколение в човешката история и същевременно литературните форми на комуникация не могат да съществуват самостоятелно при тях. За „поколението Z” психолозите твърдят, че то е едно доста нетърпеливо, иска редица неща да се случат „тук и веднага”, търси бърз индивидуален просперитет, без много усилия, има по-ниска степен на комуникация, доста от тези деца проявяват хиперактивност и различни видове агресия, имат високо равнище на индивидуализъм. Родителите са повече съветници, а не авторитарни агенти…
Сп. „Жената днес”
Марката „Камелия”
Текст: Ана Клисарска
„Щастието е функция от приемането на това, което е”
Променя ли се любовта с времето? Или има любов или си играем на любов. За мен любовта е грижа, отговорност, приемане. И не, любовта не е компромис. Много хора обясняват, че връзките им са продължителни, защото правят компромиси. Как е възможно? Компромисът означава да живея в конфликт със самата си природа, как мога да нарека това любов. Любовта е отношение и разбиране на другия. Тя освен това е и функция на комуникацията…
За любовта, посланието на музиката и младите таланти на България може да прочетете в новия брой на сп. „Жената днес” в Читалнята на библиотеката.
Живот сред развалините
Текст: Кейлъп Хоган
Сирийската гражданска война превърнала кварталите има в купчина отломки. Днес, когато в Алепо се завръща крехка нормалност, предизвикателството е да се възстанови загубеното.
Семейството на Амира Герман, което живее в сринатата източна част град Алепо се опитва да възстанови живота си сред руините. Някога най-големият сирийски град бил дом на близо 4 милиона души, но стотици хиляди избягали. Същото направили милиони други из цяла Сирия през жестоката 7-годишна война…
Сп. National Geographic
Синдромът Супержена
Текст: Петра Денчева
Психолози отчитат с тревога, че жените днес са все по обсебени от идеята да постигат още повече и да са най-добри във всичко.
Ще се разпадне ли наистина светът ни, ако си дадем малко почивка?
Доста жени на 30+ описват същата тревожност и все по-трудно се справят с напрежението. Но въпреки това полагат екстра усилията да са „Супер”…
Дали се наслаждавате на този начин на живот, или той е просто оцеляване в режима на зададено от вас самите темпо?…
Сп. ELLE
Сакралната спирала на древните българи
Автор: Симеон Пешев, доц. Д-р Христо Смоленов
Загадъчен космометричен код, базиран на златното сечение, обединява свещените градежи на Първата българска държава. Оказва се, че мерните единици на Шумер и Древен Египет имат общ прототип, роден в нашите земи хиляди години преди пирамидите…
Най-щастливите места на света
Текст: Дан Битнър
Какво е общото между Дания, Коста Рика и Сингапур? Хората там се чувстват сигурни, имат усещане за цел и се радват на живот, който свежда до минимум стреса и набляга на радостта. Ето как го постигат.
Сингапур е създал свой собствен подход към щастието и Дъглас Фу е негово олицетворение. Въпреки, че населението се състои основно от китайци и индонезийци правителството на Ли съхранило английският като официален език, за да гарантира, че нито една народност няма да е привилегирована. Гарантирало религиозните свободи и равно образование за всички.
В резултат днес хората в Сингапур са примери за третата нишка на щастието…
Тайни от дъното
Експедицията Black Sea MAR откри 60 древни кораба, съществуването на някои от тях досега беше загадка. Проби от 80 сондажа ще кажат за потопа в Черно Море.
Как се е променило Черно море във времето? Кога от сладководно езеро се е превърнало в едно от най-малко солените морета? Как е станало това – постепенно ли, или е било катастрофа, съизмерима със старозаветния потоп? Какво се е случило с хората, които са живели край бреговете му? Как през вековете те са обяздили вълните му, за да го превърнат в един от басейните с най-интензивен воден трафик? Какво са представлявали корабите им, с които са порели морската шир?…
Да сготвиш Бисмарк. Врачански кулинарни рецепти и лафове от северозападняка дедо Скръц
Автор: Женя Милчева
Храната говори. От нея можеш да научиш за едно място толкова, колкото и от раздумките с тамошните хора. Това е всеизвестно. Няма нищо по-сладко от детските спомени, а аз към израсла във врачанския край. Хубави и колоритно представени са рецептите на Дедо Скръц.
Ето ни на път към Враца – и районът е интересен, а и човек с такъв прякор едва ли е обикновен. Цветан Дочев, както е истинското му име, обяснява за артистичния си образ, за множеството си превъплъщения – като автор на готварски рецепти, готвач, и посрещач на всякакви компании. Този образ съчетава добродушието и тарикатлъка на северозападняка, както той нарича обитателя на този край на България…
Дубай. Дръзката цел на града сред пустинята.
Автор: Робърт Кунциг
Ако искате да се гмурнете с главата надолу в дубайската дързост – ширналия се цъфтеж от бетон, стъкло и стомана, изникнал през последните три десетилетия от изгарящите пясъци на Арабия – първо можете да отидете на ски. Гледана отвън, пистата в Мола на емирствата изглежда като сребрист космически кораб, забил се в приземния етаж.
Векове наред Дубай бил рибарско село и търговско пристанище – малко и бедно. После бумът на петрол и недвижимата собственост го превърнал в град със силует от архитектурни чудеса…
Е-списания в библиотеката
На Вашето внимание предлагаме следните статии, които можете да прочете в отдел Читалня „Периодика“
Ограбено минало
Автор: Том Мюлер
Незаконната търговия с антики процъфтява и сее разруха сред археологическите паметници по света.
От убийците грабители на храмове в Индия, през осквернителите на църкви в Боливия, до бандите, които разкопават гробниците в Китай, иманярите ограбват нашето минало. Иманярството трудно се поддава на количествен анализ, но всичко подсказва, че търговията с крадени богатства процъфтява в целия свят…Води се разгорещен дебат как да спасим древните шедьоври? Трябва ли да ги купуваме от грабители?..
Да не отлагаме за утре.
Знаете ли какво е „Прокрастинация”? Тази сложна дума означава именно постоянно отлагане на днешната работа за утре. Това е толкова добре познато на милиони хора- да има да свършиш нещо, но да го оставиш за друг момент, който често въобще не идва. Има ситуации, в които отлагаме да свършим нещо поради липса на време или поради изникнал друг ангажимент. Проблемът е, когато оставаме за друг път без конкретно извинение…
Христос воскресе! Как?
Автор: Георги Караманев
Скоро отново ще заменим обичайните поздрави с „Христос воскресе!”. Макар и религията да е изгубила своя пиадестал за модерното общество, традициите оцеляват, говорим за разпъването, възкресението… А дали науката би могла да обясни тези събития, които сме свикнали да свързваме с вяра?. Предстои ви да се запознаете с една цялостна теория за Вселената- дотам старинна, че чак… възможна…
Ерготерапия в процеса на приобщаване.
Автор: Ася Иванова
Какво е ерготерапия? За тази все още недостатъчно позната у нас дисциплина предстои да се говори много, защото ползите от нея за ефективната интеграция на хората с увреждания са големи.
Фокусът на ерготерапията е насочен върху ежедневните дейности, чрез които хората се ангажират и активно участват в в общността…
Осем растения които обичат да се катерят
Остеопорозата- незабележима и опасна.
Проверете какво знаете за тази „тиха” болест. След 50- годишна възраст една трета от жените имат намалена костна плътност, но повечето не знаят това и само четвърт от тях се лекуват. Може би защото остеопорозата се приема като нещо банално.
Тя засяга и двата пола, въпреки, че процентът на жените е много по- голям, особено след менопаузата…
Най-старата европейска столица
Автор: Женя Милчева
В софийския квартал „Слатина” преди 8000 г. е имало процъфтяващо селище. Там е открито първото изображение на божествената двойка- богинята Майка и бога Бик. Обикновено големите открития в археологията усложняват картината на миналото, вместо да я опростяват, и поставят нови и нови въпроси. Така и е и в случая. Как се строи масивно и здраво само с каменни сечива? Как се правят изчисления за голяма постройка (уж) без математика и т. н.
Мегонг, обуздана или унищожена?
По цялото течение на река Меконг се строят бентове. Хората от Югоизточна Азия се нуждаят от чисто електричество, но и от рибата и ориза, които им осигурява непреградената река. Но реката се променя. През последните 20 години Китай е построил седем големи язовирни стени; още 21 са планирани или вече се строят. Тези планове изправят нуждата на района от електричество, срещу поминъка на рибарите и земеделците, които зависят от реката…
Където правото е колебливо, там няма право.
Автор: Татяна Явашева
Курцхарът- нетрадиционен, но успешен избор в лова на патици.
Автор: Владимир Йонев
Ловът на водоплаващ дивеч е едва ли не един от най- популярните. С него започва, по правило, изграждането на истинския ловец. Именно от него започва разбирането за нуждата от използване на куче като непременно условие за постигане на висока резултатност и ефективност от такъв лов.
Подготовката на курцхара за лов на патици трябва да започва от ранна възраст и като неразделна част от общата домашна дресировка. Всички етапи в подготовката на кучето за лов на различен дивеч се осъществява в един комплекс- именно това се явява залог за успех във възпитанието на разностранен помощник
Сладко отмъщение.
Автор: Женя Милчева
Макар, че всички знаем за рисковете от прекаляване със захарта, надали си даваме сметка в каква огромна степен всъщност богатите на нея храни заобикалят ежедневието ни. Една от големите опасности идва от скритата захар- съдържа се в ястия, за които не бихме могли и да подозираме. Подробно ще ви разкажем за механизма, по който тялото ни усвоява въглехидратите. После ще продължим с един прелюбопитен експеримент…
В търсене на изгубения град.
Автор: Дъглас Престън
Елдорадо. Атлантида. Изгубеният град Z. Легендите са тласкали поколения изследователи към най- далечните кътчета на земята. Обикновено се връщали с празни ръце- когато въобще се връщали. Но понякога преследването на митове води до истински открития.
На 18 февруари 2015 г. военен хеликоптер излетя от занемарена писта край град Катакамас в Хондурас и се отправи към планините Ла Москития. Под него стопанствата постепенно отстъпиха пред огрени от слънцето склонове, някои покрити с плътна джунгла…
Дева Мария – най могъщата жена на света.
Автор: Морийн Орт
Върховен символ на майчинството и на чудотворните изцеления. Дева Мария внушава благоволение както никоя друга жена. Вярата в нея е световен феномен. Тя е навсякъде. И мюсюлмани, и християни я смятат за най- свята от всички жени…
Форми на педагогическо взаимодействие между детската градина и семейството.
Автори: Илонка Горанова и Радослава Горанова
Светът на детето и светът на възрастния са взаимно свързани на биологично, социално и психично равнище. Колкото по добре познаваме децата, толкова по- целесъобразно е взаимодействието ни, толкова по- успешно подбираме и организираме форми и ситуации на педагогическо и житейско общуване…
Богомили – философското учение, което тръгва от България, за да промени света.
Автор: Дани Динева
С това учение България дава първия християнски реформатор в света, който много време преди Цвингли, Лутер и Калвин проповядва на християните да се освободят от Рим и Цариград и да потърсят спасение само в евангелските истини, в духовното и нравствено съвършенство на човека…
Стресът отключва диабет при малчуганите.
Автор: Анна Евгениева
Според специалисти причина за множество болести при децата е именно стреса, на който се подлагат още в ранните класове. Лекарите обясняват, че той може да доведе дори до диабет. В България нараства броя на децата с това заболяване. Специалистите подчертават, че има няколко основни критични периода за децата- започване на детска градина, преминаване в начално и след това в средно…
Възрастта вече няма значение
Д-р Александър Христов
В една статия се казваше, че няма конфликт между поколенията, има конфликти между различните хора от едно и също поколение. И тези конфликти, доколкото съществуват, са базирани на различните ценностни системи на хората. Ако се замислим между всичко това, ще разберем, че маркетингът и комуникациите на компаниите все повече трябва да обръщат внимание и да отдават значение на личностните характеристики…
Следващата революция са… телата ни
Автор: Александър Александров
В недалечно бъдеще всички ние ще можем да добавяме външна памет към нашия мозък, ще придобиваме нови умения за секунди. Днес информационните технологии навлизат във все повече аспекти от живота ни постепенно превземат търговията, разплащанията, управлението на бизнеса, образованието, развлеченията…