Близо 600 повече са новите читатели в Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца за 2021 година, отчете директорът Силвия Павлова. Общият брой на регистрациите е 5 000, а интересът се дължи на факта, че във времето на социална изолация хората все повече се обръщат към книгите и четенето.
Библиотеката има 68 999 посещения /с около 15% повече от 2020 г./ от реални читатели в залите на библиотеката и 207 241 виртуални от потребители, които са се възползвали от информационните ресурси чрез уебсайта www.libvratsa.org, информационния портал, създаден по проект „Трансграничен център за информация и комуникация Долж-Враца“ http://iportal.libvratsa.org/wp/ и сайта „Карта на времето“ https://kartanavremeto-vratsa.org/. Онлайн посещенията продължават да бъдат много повече от реалните, което се дължи на въведените противоепидемични мерки. Раздадени са 117 523 библиотечни документа, а в края на годината фондът наброява общо 271 095, на стойност 604 175,89 лв., от всички отрасли на знанието и на различни носители на информация. Новите постъпления са 3 517 библиотечни документа на стойност 51 533,87 лв.
„Културната дейност в Регионална библиотека през 2021 г. беше поставена пред предизвикателства, но въпреки обстоятелствата сме щастливи, че успяхме да осъществим няколко от най-важните събития за нас, свързани основно с насърчаване и популяризиране на четенето, и успяхме да обогатим културния живот в града. През годината са организирани общо 217 инициативи.“, допълни Павлова.
За първи път Тийн Зоната на библиотеката разработи план за дейността, фокусиран върху активности със събитиен характер, както и върху продължаващи във времето проекти. През годината бяха организирани 10 кампании за насърчаване на четенето сред деца и тийнейджъри.
Проектът „Книжни пътеки и мобилни библиотеки от Северозападна България до Скандинавия“, който стартира през 2021 година съвместно с Регионална библиотека „Михалаки Георгиев” – град Видин, се фокусира върху създаване на устойчиви канали за комуникация и обмен на информация за въздействие върху публики и привличане на последователи, читатели и потребители на културни продукти. Изграждане на нови модели за стимулиране интереса към традиционното четене на книги чрез използване на традиционни и дигитални способи и облачни технологии за предлагане на библиотечна услуга на място в Северозападна България.
През 2021 година екипът на библиотеката проведе мащабно изследване на потребителските търсения на читателите. Анкетата попълниха 161 потребители, а резултатите показаха, че читателите припознават библиотеката като място за вдъхновение и най-голямото очакване към нея е да предлага услуги, свързани с личностното развитие. Екипът на библиотеката получи висока оценка за обслужването в отделите, разнообразието на книжния фонд, организираните събития и фестивали, както и пожелания да продължава да радва малки и големи със своята креативност и иновативност.
Акценти 2022
- Специално внимание към постоянното обновяване и обогатяване на библиотечните колекции с традиционни /книжни/ и други носители на информация.
- Провеждане на четвъртото издание на литературен фестивал „Враца-книжен град“.
- Провеждане на 19 краеведска конференция „Миналото на родния край – послание към бъдещето“ съвместно с РУО на МОН – Враца.
- Работа по Проект „Книжни пътеки и мобилни библиотеки от българския Северозапад до Скандинавия“.
- Стартиране на книжен подкаст (Библиокаст) на Регионална библиотека – Враца съвместно с най-големия сайт за книги „Аз чета“ .
- Участие в национална кампания за внедряване на електронни и аудио книги в библиотеките.
- Продължаване и надграждане на програмите за деца и тийнейджъри.
- Организиране дейността на отделите в библиотеката след стартиране на ремонтни дейности.