Министерството на културата одобри проект „Библиотеката – място за среща на технологиите и четенето” на Регионална библиотека „Христо Ботев“
Министерството на културата одобри проект на Регионална библиотека „Христо Ботев“ по програма „Технологично обновление, технологично оборудване и насърчаване на четенето, медийна и информационна грамотност в обществените библиотеки“.
Проектът „Библиотеката – място за среща на технологиите и четенето” има за цел да затвърди ролята на Регионалната библиотека като модерен технологичен център на местната общност, място за насърчаване на четенето от ранна детска възраст и развитие на информационната грамотност.
Проектът има 4 направления: внедряване на модерна, интуитивна система за самообслужване и STEM образование в библиотеката; програма за насърчаване на четенето „Ранна грамотност” и информационни кампании по медийна грамотност.
По първото направление ще бъде изградена станция за самообслужване в библиотеката. Тя представлява авангардно устройство, което позволява читателите сами да заемат, презаписват и връщат библиотечни документи, както и да получават информация от електронния си картон (читателския профил). Станцията идентифицира читателя и документите, които той иска да заеме, презапише или върне и прави съответната регистрация в библиотечната система. Станцията работи много бързо и е установено, че обслужва читателите по-бързо отколкото ако същите услуги се правят от служител на гише. Функциите по обслужване са ергономични, интуитивни, с подсказки и не се налага обучение на читателите.
Технологичното обновяване на Детски отдел ще бъде свързано с въвеждането на интерактивните игри с акцент към STEM образованието чрез внедряването на интерактивен под.
Второто направление включва разработването на програма за насърчаване на четенето „Ранна грамотност”, която ще се състои от три инициативи, насочени към подрастващите.
Първата е конкурс „Най-четящ клас”, в който ще участват деца от началния курс на образование. Инициативата има за цел да насочи фокуса върху богато разнообразие от литература, с която Детски отдел разполага и да постави акцент върху изграждането на читателски навици, чрез насърчаването на четене за удоволствие.
Втората иницатива е лятна академия по творческо писане, която ще обхване децата от 10 до 18 г. Тя е с акцент върху развитие на талантите на подрастващите и младежите и има за цел да запознае децата с няколко важни момента от процеса по писане, четене с разбиране, себeизразяване чрез разказване на истории, илюстриране.
Третата е архитектурна работилница „Lego свят от приказките”, която ще обхване децата от 5 до 18 г. и има за цел да разходи децата из приказния свят на любими герои от книгите, които биха могли да визуалиризат посредством лего конструктори.
Третото направление включва реализирането на Информационнни кампании по медийна грамотност, насочени към хората в активна възраст и в частност поколенията Y (25-39 г.) и X (40-54 г.). Провеждането на информационните дни ще разшири осведомеността по въпроси, свързани със справянето с пропагандата, разпространяването на дезинформация и фалшивите новини. Придобиването на основни познания за медийната грамотност ще повишат информираността за нейното значение, ще съдейства за развитието на критична информираност сред хората и подобряване на тяхното участие в социалните процеси като активни граждани.
Дейностите по проекта ще бъдат реализирани през 2025 г.