Първият литературен фестивал в Северозапада „Враца – книжен град”, който среща творци, издатели, читатели и стимулира дебата за положителния ефект от четенето приключи. В продължение на три дни, от 26 до 28 септември, градът беше домакин на първата по рода си мини алея на книгата, която предложи на читателите стотици нови заглавия. В панаира се включиха национални и местни издателства: „Ергон”, „Жар – Жанет Аргирова”, „Лексикон”, „Мармот”, „Медиа груп” – Враца, „Тогедър Академия”, издателство на Фондация „Въздигане“ и „Шамбала”.
„Регионална библиотека „Христо Ботев” – Враца разлисти нова страница в литературната история на региона. Вдъхновени от магията на словото и многобройните ни малки читатели, повярвахме в смелите мечти и се роди първият литературен фестивал „Враца – книжен град”, каза при откриването директорът на Регионална библиотека Силвия Врачовска.
Най-атрактивна за гостите през първия ден се оказа демонстрацията с печат на Гутенбергова преса. Създателят на копието на оригиналната преса от 15 век – плевенският художник Диян Павлов-Джими, посрещаше гостите на фестивала пред сградата на Община Враца, облечен в ефектен костюм от епохата. А дългата му бяла брада създаде усещането за преродил се в наши дни Йоханес Гутенберг. През целия ден сладкодумният разказвач споделяше истории около създаването на първата печатарска преса и водеше слушателите си на своеобразен „поход на буквите” през хилядолетията.
По същото време в читалнята на библиотеката се проведе семинар „Пътят на книгата – от мастилницата до дисплея”. Той отвори дебата около въздействието на илюстрациите, как да четем ефективно, колко далече е бъдещето на книгите и дали вече е настъпило благодарение на електронните издания, аудиокнигите и подкастите. Художникът Дамян Дамянов разкри кои са знаците и сигналите във визуалния превод по пътя на въздействието. След това изпълнителният директор на фондация „Глобални библиотеки” Спаска Тарандова представи ролята на библиотеките в мисията за насърчаване на четенето. Писателят Александър Шпатов пък посочи кои са основните техники за качественото четене и какво се е променило в навиците му откакто е докторант по Теория на четенето. Въпросите дали четенето на хартиена книга е лукс или въпрос на вкус постави създателят на сайта „Аз чета” Александър Кръстев, който вижда бъдещето на текстовете в дигитални носители, благодарение на които пестим време за възприемане на писмен текст.
Първата фестивална вечер завърши с разговор за литература, жажда и любов заедно с писателя Захари Карабашлиев.
„По времето, когато аз бях дете библиотеката за мен беше място, в което намирах излаз, нови светове, други хора и най-вече себе си. Днес развлеченията могат да бъдат намерени навсякъде в интернет. Сега всички ползвате социалните мрежи, но нали не смятате, че общуването там е реален контакт?! Това е и разликата от общуването лице в лице. Библиотеката освен място за четене на книги е и място да се запознаем със съдбата на някого, неговата драма, конфликт”, обясни авторът.
Пред пълната зала Захари Карабашлиев обяви и новината, че романът му „18% сиво” ще има продължение.
През следващите два дни във Враца отвориха и ателиета за творческо писане. Първите гост-ментори бяха детската писателка Радостина Николова и журналистът Ива Антонова. Радостина Николова, известна още като повелителката на Мотовете, провокира малките разказвачи да развият въображението си като създават кратки разкази само с няколко думи. След това Ива Антонова „отвори” работилница за измисляне на заглавия и страхотни истории. В събота в града пристигна и Стоян Атанасов от студиото за дизайн, предпечат и илюстрация Kontur Creative. Той разказа на децата от Враца за част от книгите, по които е работил и ги предизвика да направят собствена илюстрация като решат как да изглежда къщичката на вещицата от „Хензел и Гретел“ на Братя Грим.
Втората фестивална вечер завърши с гостуването на една от най-магнетичните авторки, чиято проза критиците определят като опияняваща. Катерина Хапсали очарова врачанската публика с откровения разказ за най-емоционалните моменти в живота си. Според авторката „всички сме неочаквани ангели за някого. И ние самите също имаме ангели в тези студени постмодерни времена”. Хапсали разкри, че винаги най-критична е била към себе си, затова никога не прави компромиси към текстовете си като журналист и писател. За Катерина Хапсали именно „животът е най-мощният адреналин” и според нея той няма нужда от заместители. За финал авторката прочете и някои от любимите си стихове, събрани в книгата „През девет планини”.
В събота, цял един свят на букви и игри оживя под шатрите на литературния фестивал „Враца – книжен град“. През целия ден малките приятели на книгите и младежите се включиха в разнообразни ателиета. Книжни послания, рисувани камъни с букви на глаголица, макети на културни забележителности и пъстри приказни герои превърнаха съботния ден в празник на писаното слово, благодарение на партньорите от „Враца Софтуер Общество“, Търговско-промишлена палата – Враца и Младежки Център – Враца.
В съботния ден, фестивалът „Враца – книжен град” отвори работилници и в село Челопек, инициирани от Сдружение „Книгини“. В топлия слънчев ден деца и младежи от Враца, Паволче и Челопек твориха, вдъхваха нов живот на стари книги в изящни произведения, изписваха букви и своите имена на глаголица, научиха любопитни факти за глаголическите знаци, пяха и се забавляваха.
За финал във Враца пристигна неповторимият автор Георги Тошев. Той представи книгата си и документалния филм, в който разказва невероятната история на най-популярната поп група на 70-те години АББА.
„Филмът за АББА е саундтракът на всеки един човешки живот. Защото те не се страхуват да остареят пред публиката и пред света. Затова митът АББА продължава да съществува, а хората няма да спрат да преоткриват този феномен”, категоричен беше Георги Тошев пред врачанската публика в третата, финална, фестивала вечер на „Враца – книжен град“.
Фестивалът се организира с финансовата подкрепа на Фонд „Култура” към Общински съвет – Враца и „Н. Алексиев 65” ЕООД.
Събитието се проведе и с помощта на Община Враца, Регионално управление на образованието – Враца, Книжарница „Нова галерия”, съдействието на кино „Метропол” и медийната подкрепа на azcheta.com, detskiknigi.com, kmeta.bg, Дарик радио Враца, БНР радио Видин, Телевизия Враца, Римекс ТВ, вестник „Конкурент”, вестник „Северозапад днес”, zovnews.com, modernavratza.com, medianews.bg.