Гергьовден във Врачанско : Края на ХІХ и първата половина на ХХ век / Авт. на текста и състав. Калина Тодорова, Блага Атанасова. – Враца : Рал Колобър, 2006. – 40 с. : с ил. – (Роден край)
Седмата книга от поредицата „Роден край” проследява „разгръщането” на празника в различните селища от Врачанско и въвежда читателя в магическия свят на предците, чрез обреди и символи, посветени на най-тачения светец по нашите земи – свети Георги: традиционното къпане в роса и събирането на билки, замесването и шарането на хлябовете, обредното „задойване” на овцете, множеството практики около жертвеното агне, общите трапези и ритуалното „събличане” на младите булки, гергьовските хора и люлки, гаданията. Материалите са подредени тематично. „По роса – за здраве” – обичаи рано сутринта на Гергьовден: къпане в роса и събиране на билки и цветя. „Гергьовските шарени (х)лебове“ – замесването и шарането на хлябовете и краваите. „На кошарата” – обредното доене и подсирване на сиренето, захранване на стадото, кичене с клонки и др. „Гергьовденски курбан”, „Трапезата” – избиране и приготвяне на жертвеното животно, подреждане на трапезата; песни, съпътстващи празника. „Гергьовските хора и люлки” и „Гаданията на Гергьовден”.
В рубриката „Наследство” са представени материали, събрани от етнопедагога Петя Русинова и възпитаниците й – „Гергьовден в Селановци”.
Текстовете, включени в рубриката „Сладкодумците” дават възможност на читателя да се докосне до магията на празника чрез спомените на сладкодумните баби от Баурене, Ракево, Фурен, Градешница, Комарево и Лиляче.