В условията на висока степен на несигурност, породена от пандемията от COVID-19, основнитe задачи на библиотеката претърпяха бърза трансформация. Появилата се остра необходимост от промяна във функционалността на културната институция ни провокира да създадем Виртуална библиотека, с която да отговорим на потребностите на нашите публики.
Основна цел на настоящето проектно предложение е създаване на ново дигитално пространство, в което чрез внедряване на модерни информационни технологии в библиотечните дейности, изграждане на Дигитален хъб, работа с облачни технологии, дигитализация и предоставяне на нов вид услуги, да осигури повишаване цифровите умения на гражданите и непрекъснат достъп до библиотечни услуги, както офлайн, така и в онлайн режим. Тази иновация в услугите ще бъде в синхрон с промененото потребителско поведение, при което се наблюдава увеличение на онлайн пазаруването, използването на онлайн услуги и електронни образователни ресурси, вследствие на пълния локдаун и ограниченията при посещения на образователни и културни институции и места за развлечение. Новото виртуално пространство ще осигури устойчивост на предлаганите библиотечни иновативни услуги, наред с това ще доведе до по-ефективно използване на предоставените финансови средства, облекчаване и повишаване качеството на труд на служителите, привличане на нови публики, увеличаване на приходите и опазване на библиотечния фонд.
Специфични цели
1. Внедряване на платформа за разпространение на културна и цифрова информация;
2. Привличане на нови публики, разработване и прилагане на стратегии и механизми за работа със специфични групи (изолирани, териториално отдалечени поради различни причини – социални, икономически, географски и др.);
3. Развиване на интерактивна комуникация с публиките и приобщаването им към дейността на библиотеката. Включване в дейността на библиотеката на високи технологии;
4. Развитие на обособени образователни програми, насочени към хора без достъп до културно и цифрово съдържание;
5. Насърчаване на професионалното развитие на заетите служители в посока на развитие на капацитет, обучения, в това число професионално и творческо развитие.
Целеви групи:
Хора в активна възраст – Онлайн достъпът до основни услуги на библиотеката ще отговори на потребностите на хората, които предпочитат да заявяват дистанционни услуги през приложения и използват различни електронни устройства за четене. Предоставянето на дистанционни услуги ще пести време на работещите и студентите, като необходимата информацията ще бъде подготвяна преди пристигането им в библиотеката или ще я получават директно на устройствата си. Във времето, когато вратите на библиотеката останаха затворени, се сблъскахме с няколко проблеми – липса на адекватно за нуждите на потребителите лично виртуално пространство, разнопосочна информация, която се среща в интернет, страх от използване на новите технологии и непознаване на механизмите за защита на личните данни. Проектът цели да проведе редица обучения с цел избягване на тези проблеми в бъдеще.
Специфични групи – новите услуги ще разширят обхвата на публиките, като се достигне и до потребители на библиотеката, които са изолирани, териториално отдалечени или живеят в крайни квартали и малки населени места в близост до град Враца.
Библиотечни и информационни специалисти – 170 заети в Регионална библиотека и библиотеките на територията на област Враца ще бъдат преки ползватели на иновативните услуги.
На територията на община Враца хората в активна възраст са 36 943, чрез проекта ще обхванем 10% от тях, с идеята през следващите години този процент да стигне до 50. От модерните информационни технологии в библиотечната дейност ще се възползват и всичките 5 000 потребители на Регионална библиотека – Враца.
Чрез реализиране на планираните дейности ще дадем възможност за достъп до иновативни услуги в библиотеката, ще повишим цифровите умения и дигитална култура на целевите групи. По този начин респективно ще подобрим качеството им на живот, компетентност и не на последно място ще ги подготвим за планираното въвеждане на електронни услуги на електронното правителство.
Партньори:
Проектът ще привлече като партньор сдружение „Враца Софтуер общество“, което активно развива ИТ общността във Враца. С тяхна помощ ще се осъществят планираните обучения на граждани и библиотечни и информационни специалисти на територията на цялата област.
Партньори ще бъдат водещи читалища от по-малък и по-голям тип – библиотеките при читалищата в гр. Бяла Слатина, гр. Криводол, с. Долни Вадин, с. Паволче. Целта е да бъдат обхванати по-голям кръг от потребители на територията на областта.
Чрез привличането на маркетинг агенция BookMark като партньор ще бъде осъществена мащабна маркетинг кампания за популяризиране на новите услуги на библиотеката, както на местно ниво, така и на национално.
Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе ще се включи в обученията на библиотечни и информационни специалисти за работа с новата платформа. Това е и една от първите библиотеки в България въвела тази интегрирана библиотечна система.
Поставените цели ще постигнем, чрез три конкретни дейности:
Дейност I. Внедряване на интегрирана библиотечна система/платформа/ и обособяване на дигитален хъб за нуждите на потребителите. Това ще доведе до по-ефективно използване на предоставените финансови средства, облекчаване труда на служителите, привличане на читатели, увеличаване на приходите и опазване на библиотечния фонд.
Чрез новата платформа ще бъдат въведени 4 иновативни библиотечни услуги:
1. Създаване на личен виртуален профил на читател в библиотечната система. Чрез този профил той да може да търси желаната книга, статия, списание в електронния каталог през интернет. Онлайн да запазва и презаписва книги, да следи личния си електронен картон, историята на заеманата от него литература. Да се включва във виртуални клубове по интереси, да има възможност за споделяне на мнения и оценки, даване на препоръки и заявки. Ще има възможност да ползва информационната система на библиотеката през различни мобилни устройства (лаптопи, таблети, смартфони), работещи с различни операционни системи, 24 часа, 7 дни в седмицата през цялата година. Системата дава възможност да извършва свободно търсене в електронния каталог на библиотеката без регистрация. Читателят ще има възможност да комуникира с библиотеката по електронни канали. Автоматично ще бъде информиран за забавяне, ще получава известия за събития, ще изпраща различни заявки, ще води кореспонденция с представители на библиотеката по електронна поща.
2. Специално за хора в неравностойно положение е предвидена услуга, с която да им се назначи посредник (техен близък или доброволец), който може да ги подпомага в доставяне/връщане на книги (заявени по интернет) или при управлението на личния им профил в библиотечната система на библиотеката.
3. Системата дава възможност за търсене на книга в друга библиотека и заявяване за доставка от съответната библиотека.
4. По-лесно създаване на библиографска справка с помощта на библиотечната система. Възможност читателят сам да си изготви библиографска справка през интернет или да си я поръча (отново през интернет) като услуга от библиотеката.
Тази дейност с всички включени иновативни услуги ще бъде насочена към: всички 5 000 потребители на библиотеката, нови аудитории/чрез привлечените партньори от читалищата на територията на област Враца и нови аудитории и от град Враца. Жителите на град Враца и околните населени места. Планираме с новите възможности на интегрираната библиотечна система да привлечем като потребители поне още 10 процента от жителите на град Враца.
Дейност II. За успешно реализиране на първата дейност ще се проведе мащабна обучителна програма, която ще обхване както библиотекари и информационни специалисти, така и граждани /потребители и нови публики, териториално отдалечени и изолирани/ и това ще стане чрез обучения за цифрови умения и дигитална култура на хора в широк възрастов диапазон от 20 до 60 години. Приоритетно ще бъдат включени потребители, които имат затруднения при работата с технологии и приложения.
Обученията ще бъдат разделени в три направления:
Работа с облачно-базирани технологи и работа в новата интегрирана библиотечна система /платформа/. В хода на обучението участниците ще се запознават с облачно-базираните технологии и възможностите им за подпомагане. Ще се разглеждат основни платформи, инфраструктури, услуги и използването им. Провеждане на онлайн събития, семинари и други в реално време (Amazon, Google, Microsoft и Rackspace).
Обучението ще бъдат проведено в 2 сесии:
предназначено за библиотечни и информационни специалисти, което включва служители от партньорските читалища и библиотекари от общинските центрове на територията на област Враца. Общо 36 участници.
предназначено за потребители, което ще обхване 70 участници – 20 потребители на библиотеката и 30, които са в отдалечени от центъра райони и от малките населени места до град Враца, както и 20 човека, които ще бъда подбрани от колегите от 10-те общински центъра и ще бъдат включени онлайн.
Обучения на тема фалшиви новини и дезинформация. Насочени към хора в активна възраст с цел насърчаване на цифровата им грамотност. Необходимо е този вид грамотност да се разшири извън придобиването на умения за работа с компютри, таблети и други „умни“ устройства. Това ще даде на потребителите възможност за информиран избор чрез повишаване на техните способности да оценяват и работят с онлайн съдържание. Обученията ще се съсредоточат в направленията „Критично мислене“ и „Разпознаване на фалшиви новини“.
Обучението ще бъдат проведено в 2 сесии:
предназначено за библиотечни и информационни специалисти, което включва служители от партньорските читалища и библиотекари от общинските центрове на територията на област Враца. Общо 36 участници.
предназначено за потребители, което ще обхване 70 участници – 20 потребители на библиотеката и 30, които са в отдалечени от центъра райони и от малките населени места до град Враца, както и 20 човека, които ще бъда подбрани от колегите от 10-те общински центъра и ще бъдат включени онлайн.
Киберсигурност и защита на личните данни. По време на пандемията голяма част от хората се възползваха от предимствата на дигитализацията и използването на електронни услуги. На голяма част от служителите се наложи да работят онлайн чрез отдалечен достъп, без да са запознати с рисковете, които крие това. Цифровата грамотност и повишаване на дигиталната култура са важни, за да са защитени в интернет пространството. С цел изграждане на доверие у хората към онлайн услугите и сигурност за защитата на техните лични, финансови и професионални данни онлайн, ще се проведат обучения на граждани и информационна кампания за киберсигурност на работното място при дистанционна работа и у дома.
Обучението ще бъдат проведено в 2 сесии:
предназначено за библиотечни и информационни специалисти, което включва служители от партньорските читалища и библиотекари от общинските центрове на територията на област Враца. Общо 36 участници.
предназначено за потребители, което ще обхване 70 участници – 20 потребители на библиотеката и 30, които са в отдалечени от центъра райони и от малките населени места до град Враца, както и 20 човека, които ще бъда подбрани от колегите от 10-те общински центъра и ще бъдат включени онлайн.
Във всяко едно направление обучение ще преминат 126 човека.
Обученията за потребители ще бъдат проведени в реална и виртуална среда, с цел по-голям обхват от населението на област Враца, което към 15 март 2022 година е 175 165 жители. За постигане на по-голяма устойчивост и достъп до още повече хора ще подготвим и специални видео уроци и брошури. Чрез библиотеките от област Враца ще стигнат до поне 50 процента от населението на един от най-бедните региони в България – Северозападния.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по Програма за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински институти“.