Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца и Териториалната секция на Българската библиотечно-информационна асоциация обяви номинирани и победителите в седмия Регионален конкурс за годишни библиотечни награди. Отличията се връчват по повод 11 май – професионалния празник на библиотечните и информационни специалисти, за постижения през последните две години и се връчват в рамките на Национална библиотечна седмица.
Получени са 6 номинации в три категории, които са разгледани от комисия в състав: Спаска Тарандова – член на УС на ББИА и изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки – България“, Николай Руменов – заместник областен управител на област Враца, Калина Тодорова – отдел Краезнание при Регионална библиотека, Петя Маринова – Председател на Териториална секция на ББИА –Враца и Мария Димитрова – представител на РЕКИЦ – Враца към МК.
В категория „Най-добра библиотека в област Враца 2024 г.” са получени две номинации – за библиотеката при НЧ „Н. Й. Вапцаров – 1924” – гр. Криводол и за библиотеката при НЧ „Развитие – 1869” – гр. Враца.
Комисията присъжда наградата на библиотеката при НЧ „Н. Й. Вапцаров – 1924” – гр. Криводол. Библиотеката е открита преди 100 години със създаването на НЧ „Съзнание” (сега НЧ „Н. Й. Вапцаров-1924”) през 1924 година. Читалищната библиотека е координационен център за библиотеките от община Криводол, доказала през годините, че успява да поддържа едно високо ниво на услуги и показва надграждане на инициатвите и партньорствата с организации и институции. Дългогодишният главен библиотекар Христина Кръстева е член на ББИА още от създаването на Регионалното дружество през 1995 година, както и всички библиотечни служители от община Криводол.
През 2022/2023 година вниманието е насочено към организирането на инициативи и събитията, свързани както с книгата и четенето, така и с провеждането на доброволчески и благотворителни кампании в подкрепа на книгата и четенето и на местната общност. В областта на краезнанието са проведени редица теренни проучвания и събирателска дейност по отношение на местния бит и култура. Читателите на бибилотеката са 490.
Тази година, комисията реши да връчи и Специална награда на библиотеката при НЧ „Развитие – 1869” – гр. Враца за инициативата „Приказки за сън“, която се провежда в детските градини на Враца, с цел изграждане интереса и връзката с книгите и библиотеката от най-ранна детска възраст. Въведен иновативен подход на работа чрез методите на библиотерапията. През 2023 г. са проведени от читалищната библиотека 138 инициативи за насърчаване на четенето, популяризиране на съвременните български автори, традиции и култура. Разработени настолни литературни игри за ученици от начален курс с цел упражняване на четене с разбиране и запознаване с произведения.
Кампания за засилване интереса към препоръчителната литература за учениците II-IV клас.
Умело съчетаване на съвременните технологии и книгите при разработване на интерактивни занимания за ученици.
В категория „Най-добър библиотекар в област Враца 2024 г.” са номинирани Маргаритка Огнянова Керина-Ладова /работник-библиотека в библиотеката при НЧ „Светлина-1926” – с. Моравица/ и Ани Валентинова Стоева-Радованова /библиотекар в библиотеката при НЧ „Заря – 1911” – с. Бутан.
Наградата отива при Ани Валентинова Стоева-Радованова. Тя е внедрила различни техники за по-добро въвеждане на изследователски умения в читателите – предимно ученици от СУ „Кирил и Методий“ и ДГ „1-ви юни“ село Бутан. Със своите професионални качества, умения и желание за работа, може да адаптира библиотеката към днешната технологична култура, за да могат потребителите на библиотечните услуги да имат по-лесен достъп до онлайн среда. За периода, в който номинираната работи в читалищната библиотека, успява да обнови почти изцяло фонда. Благодарение на упорито издирване в различни фейсбук групи на четящи хора, всички физически изхабени книги са заменени със същите издания в запазен вид. Ежемесечно библиотеката получава дарения на новоиздадена литература, както и на мебели за обновяване на интериора. Лично е дарила от 2022 г. до сега 550 бр. съвременна детска и художествена литература от собствената си библиотека.
Ани Радованова собственоръчно изрисува стените в отделите на библиотеката, боядисва стелажи и обособява кът за тийнейджъри, кът за най-малките деца, както и място за представяне на литература по различна тематика, чествания и годишнини.
В категория „Подкрепа за библиотеките 2024 г.” номинации са постъпили за инж. Иво Цветков – кмет на Община Бяла Слатина и журналистката Яна Кременска.
Наградата се присъжда на Иво Цветков. Иво Цветков е роден на 28.10.1966 г. в гр. Бяла Слатина. Работил в родния си град и Оряхово, от 10.11.2011 г. е кмет на община Бяла Слатина. През есента, Цветков започна четвъртия си мандат като градоначалник и през всички години, в които е начело на Общината, лично се ангажира със състоянието на читалищата и библиотеките в Бяла Слатина. Взима участие заедно със своето семейство в различни благотворителни инициативи. Иво Цветков е активен дарител по ведомост за Обществен дарителски фонд – Бяла Слатина.
Иво Цветков, в качеството си на кмет на Община Бяла Слатина, оказа съдействие за ремонта на няколко читалища в община Бяла Слатина. В периода 2022-2023 г. бяха осъществени основни ремонти на читалищата и библиотеките в селата Бърдарски геран, Бъркачево, Габаре и Галиче. Ремонти бяха осъществени и в библиотеката в Бяла Слатина. Благодарение на неговата ангажираност библиотеките от община Бяла Слатина придобиха привлекателен вид и успяват да привличат все повече потребители.
Вижте повече снимки в страницата ни във Фейсбук.