През 2024-а Регионална библиотека „Христо Ботев” – Враца отбеляза 70 години от създаването си.
70 години са напълно достатъчни за превръщането на една институция в място, пълно с живот, пазител на паметта и традициите, готово да поеме предизвикателствата на новия ден. И всичко това благодарение на непрестанната любов към четенето и всеотдайния труд на библиотечните специалисти.
Започнала с фонд от 7 000 тома през далечната 1954 година, днес библиотеката притежава над 270 000 библиотечни документи от всички отрасли на знанието. През годините се е помещавала в няколко различни сгради, но независимо от времето и мястото библиотеката е изпълнявала мисията си да насърчава четенето и търсенето на знания чрез книгите.
Културната институция променя фокуса си от досегашната концентрация върху библиотечни дейности и се обръща към потребителите с внедряването на редица иновативни услуги.
Регионална библиотека „Христо Ботев” – Враца е изцяло отворена към новите технологии, мотиватор за търсене на знания, място за учене, модерен културен институт, съчетаващ хармонията между традицията и модерното мислене.
Библиотеката е с модерна визия, с ясна перспектива за своето бъдеще в съвременния свят, като важен и значим за общностите културен, образователен информационен център, с високо квалифицирани библиотечни и информационни специалисти.
Днес библиотеката работи с 9 отдела и филиал в ж.к. „Дъбника”. Създадохме специално място за най-малките – „Стая на приказките“ за децата и техните семейства, както и за най-капризните – подрастващите, които прекарват времето си в нашата Зала за тийнейджъри.
Освен че преминахме предизвикателството само за няколко дни да трансформираме работата си изцяло онлайн, което се случи по време на пандемията, успяхме да усетим още повече силата на библиотеката като обществена институция, която е важна част от ежедневието на голяма част от хората. Говорихме през технологиите, чрез устойствата, през стрийминг платформи, дори представяхме автори и не спирахме да им предоставяме достъп до книги, култура и знания.
И след като излязохме извън всякакви физически граници на сградата като библиотека, продължихме да търсим живия контакт с различни читатели от периферни райони и други населени места. Библиотеката вече е и на колела с библиобуса, закупен в рамките на проект „Книжни пътеки и мобилни библиотеки“, а от миналата година и с ново, модерно обслужване на нашите читатели.
Мисията ни е да продължим да затвърждаваме позицията си на център за придобиване на дигитална и информационна грамотност, да привличаме интереса на младежите, тийнейджърите и подрастващите към търсене на знания и насърчаване на четенето сред децата.
Библиотеката продължава да пише своята история в литературния, културния и обществения живот на Северозапада и това го доказва и с шестото издание на литературния фестивал „Враца – книжен град“, който библиотеката организира от 2019 година, без прекъсване, в последните дни на месец септември. Едно начинание което стартирахме плахо, но днес гордо заявяваме, че е едно от важните събития за четящите хора на Враца и не само. Затова и датата на откриването през 2024-а – 26 септември – беше избрана умишлено за отбелязване на 70 години от създаването на библиотека във Враца.
В продължение на 3 дни, от 26 до 28 септември, литературният фестивал „Враца – книжен град“, организиран от Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца, беше сцена на фолклорна импресия, творчески срещи, артистични ателиета и домакин на книжен базар.
По традиция, в читалнята на библиотеката, специални гости бяха едни от най-популярните имена на българската литературна сцена. Залите на библиотеката едва побраха почитателите на българските писатели, а за срещите с авторите Юлияна Антова – Мурата, Виктория Бешлийска, Георги Тошев и Владимир Карамазов пристигнаха дори и читатели от съседни градове. Дискусиите преминаха от магията на българския фолклор и стигнаха до вечните теми, които вълнуват читателите и ще продължават да държат хората тясно свързани с историите, без значение от формата, било той на хартия, на електронен и аудио носител.
Детските автори също имат специално място в програмата на фестивала и тази година, още първият ден, започна със среща с писателя Марин Трошанов. Той пише фантастична и детска проза, поезия, сценарии за комикси и популярни статии. Носител е на престижни международни и национални награди за литература и успя да се срещне с близо 200 деца от Враца, които гостуваха в библиотеката. Писателят представи книгата „Чудният нов свят“ (изд. „Мармот“), която беше номинирана за Награда „Бисерче вълшебно“ 2023 г. и една от отличените книги в категория „Мечтатели“. Разказа на малките ни гости как се е появила идеята да създаде историите за любимия си герои – роботът Чапек и как се става писател.
В рамките на фестивала бе организиран и семинар „Книги и четене”, който срещна библиотекари, писатели, учител и експерти по темата за насърчаване на четенето, за да споделят добри практики за работа с деца и тийнейджъри. В семинара се включиха библиотекари от Окръжна библиотека „Александър и Аристия Аман”, Крайова, Румъния. Михаела Дудау представи „Четенето като забавление – Клуб по четене за деца и тийнейджъри, организиран от Музея на книгата”. Основателят на фондациите „Детски книги“ и „Четене“ и вицепрезидент на Европейската мрежа за грамотност #EURead Валентина Стоева представи примери за „Стимулиране на четенето сред децата: проблеми и решения в дигиталната ера”.
Писателят Марин Трошанов разказа за „Изкуството на детската книга – между модерното и фантастичното“.
Как по света четенето е залегнало в основите на държавната политика и кои са насоките на ИФЛА за насърчаване на четенето и грамотността сред децата, разказа Спаска Тарандова – изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки – България”.
В модула за добри практики на библиотеки от страната се включиха директорът на Регионална библиотека „Гео Милев” Анелия Иванова и директорът на РБ „Михалаки Георгиев” във Видин – Десислава Иванова.
В рамките на семинара бе организиран и уъркшоп по калиграфия. „Духът на града е библиотеката“ изписаха всички участници в уъркшопа. Водещи на ателието бяха Захарина Петрова и Павлин Проданов от творческо студио „Дарита“. Участниците усвоиха два шрифта на кирилица и създадоха собствени картички.
Книжният град се разпростря в най-голям мащаб в последния фестивален ден, когато под белите шатри, в пространството пред Община Враца и СУ „Козма Тричков“, се наредиха националните и местни издателства: „Вакон“, „Софтпрес“, „Книгомания“, „Персей“, „Фют“, „Ерове“, „Екрие“, „Изида“, „КВЦ“, „Книги за всички“, „Пурко“, „Тип-Топ“, „Тат Криейтив“, „Лемур“, „Асеневци“, „Инле“, „БГ Принт“. В базара се включиха и представители на врачанските писатели.
Интерактивно ателие „Рисуване със светлина” на беше свежият завършек на фестивала. „Вълшебниците“ от център „АЛОС“ сътвориха приказен свят с помощта на атрактивната фотографска техника light-painting, а всеки от гостите си тръгна с подарък – необикновена снимка от своята история.
Събитието се организира в партньорство с Регионално управление на образованието и Община Враца. Медийни партньори на фестивала са azcheta.com, detskiknigi.com и openvratsa.bg.
Враца вече е създала свое специално място върху литературната карта на България и името му е литературен фестивал „Враца – книжен град”.
И днес, историята продължава да си пише, чете и предава. Защото и на 70 духът на града е библиотеката.