Как библиотеката говори чрез техонолииги, представи директорът на Регионална бибилотека „Христо Ботев” – Враца Силвия Павлова по време на VIII национален форум „Библиотеките днес”, посветен на 10-годишнината от учредяването на фондация „Глобални библиотеки – България”. Темата „БиБлиоКаст и BookTok – библиотеката говори чрез технологиите” беше част от сесията „Технологиите в библиотеките”, в която се включиха още Нели Неделчева, Министерство на културата – Национална цифрова библиотека, Петър Андреев, Tech Soup Bulgaria, Алекс Ризов, Майкрософт, Радка Калчева, РБ „Пенчо Славейков” – Варна, Камелия Конева, Столична библиотека. Модератор на дискусията беше основателят на сайта „Аз чета” Александър Кръстев, който е и дългогодишен партньор на Регионална библитека „Христо Ботев” – Враца в кампаниите за популяризиране на услугите и ресурсите на библиотеката, както и при реализирането на технологични и медийни проекти.
Павлова представи последните данни на Американската библиотечна асициация, свързани с начините, по които потребителите на възраст между 13 и 40 години изпозват обществените библиотеки и социалните медии.
„През последните години в медийната комуникация сериозно се настаниха два от форматите – аудио и видео. Звукът е доминиран от подкастите, а видеата, пренесени от YouTube, но с много по-малко времетраене, повлияни от социалните мрежи Instagram и неговите Reels, носят белега на най-бързоразвиващата се социална мрежа TikTok. Милениалите (на възраст 26 – 40) и особено поколението Z (възраст 13 – 25) са израснали във все по-дигитална среда, която формира поведението им при четене, предпочитания за четене и начини за откриване на книги. Ако предишните поколения трябваше физически да се преместят, за да получат достъп до медиите на определено място, повечето от днешните тийнейджъри и млади хора имат персонални микрокомпютри в джоба си. Затова съвсем разбираеми са и тенденциите да избират книги на базата препоръки от постове в социалните мрежи, реклами, а 31% да купуват книги заради рецензии в TikTok”, обясни Павлова.
Водени от потребностите на тийнейджъри и младежите да използват библиотеката като място, което да свързва с книгите, да насърчава търсенето на знания и да бъде сигурна среда за полозвотворно прекарано време, екипът на Регионална библиотека „Христо Ботев” – Враца се впусна в предизвикателствата на новата комуникационна среда и създаде собствен подкаст, както и профил в TikTok.
Началото беше поставено през 2022 година, когато благодарение на успешното ни партньорство с най-големия сайт за четене и книги в България „Аз чета” стартирахме проектът „Библиокаст”. Съвместно надградихме „Книжният подкаст”, с нов сезон, който положи основите на ново дигитално пространство на библиотеката, което да вдъхновява и насърчава хората към четене на книги. Идеята за „библиотеката, която говори” чрез технологиите вдъхнови и създаването на още един подкаст, изцяло свързан с Враца и региона, който в буквален смисъл дава глас на историите от сайта „Карта на времето – дигитален архив на регион Враца – ХХ век”. До момента двата подкаста имат общо 18 епизода – 10 на Карта на времето и 8 на Книжният подкаст, а слушанията са общо 6574.
И ако звукът, може да се възприема, докато слушателите извършват ежедневните си занимания, не е обвързан с наличието на екран, който да се следи и заетост на зрението, то видеоформатите изискват не само повишено внимание, но и по-продължителна подготовка за реализирането им. Както всяка социална медия, така и TikTok има основна функция да разпространява съдържание, таргетирано изцяло според интересите и предпочитанията на потребителите, да популяризира продукти, услуги и да създава нови моди.
Каналът на библиотеката @libvratsa бързо събра последователи, които споделят книжните си интереси и предпочитания в кратки видеа.
Докато потребителите споделяха преживяванията в библиотеката в TikTok, екипът организира специално събитие в лятната програма, посветено на книжната общност в мрежата #BookTok. До момента в профила на библиотката има 114 споделени видеа със 17 000 гледания и над 900 харесвания.
В рамките на Форума бяха връчени и седмите годишни награди на Фондация „Глобални библиотеки” – България. Община Враца получи годишната награда в категорията „за публична институция”. За отличието Община Враца е номинирана от Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца за реализираните две съвместни кампании – насърчаване на четенето сред ученици от 5. до 11. клас чрез посещение с пътуващата библиотека и подарък читателска карта за всеки първокласник, в първия учебен ден.
Участие във Форума взеха представители на обществените библиотеки от цялата страна, академичните среди и бизнеса, изпълнителната, законодателната и местната власт, неправителствени организации, както и представители на International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA), Stichting IFLA Global Libraries (SIGL), American Library and Information Association (ALA).