Директорът на Регионална библиотека „Христо Ботев” – Враца Силвия Врачовска обмени опит с немски колеги в културни институти в провинция Баден-Вюртемберг в Германия.
Визитата продължи от 25 до 29 юни 2019 г. и нея се включиха група от библиотечни директори и специалисти от Министерството на културата.
Посещението е в рамките на проект „Информацията преди всичко: из опита на немските публични библиотеки”. Реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата и програма Мобилност на Национален фонд „Култура” и с любезното съдействие на Югоизточноевропейският български културен институт в Елванген, филиал на БКИ Берлин.
Първото посещение бе в градската библиотека Хайделберг. Тя разполага с около 220 000 носители на информация, за които са отпуснати повече от 1,1 милиона евро през 2018 г., а 577 000 са посетителите в нея. Класира се няколко пъти в категорията „библиотека от големите градове“ в измерването на изпълнението на библиотечните показатели. През годините е посещавана от известни личности като Йожен Йонеско, Гюнтер Грас, Хосе Сарамаго и Астрид Линдгрен.
Визитата продължи в библиотека в Карлсруе, където главен библиотекар е българката Петя Димитрова – възпитаник на българското библиотечно образование. Библиотеката се нарича Баденска държавна библиотека и е централна институция на информационната инфраструктура за образование и наука в Баден-Вюртемберг. Ежедневно тя е посещавана от над 2 000 читатели. Притежава около 2,6 млн. тома литература от всички тематични области и има широк спектър от бази данни и мрежови публикации. Като център за преподаване и обучение Badische Landesbibliothek е привлекателна среда за обучение. Разполага с над 500 работни места в читалните. Има богата колекция от ръкописи, музика, автографи, инкунабули, стари печати и исторически карти.
Най-впечатляващо за българската група се оказа посещението в столицата на провинция Баден-Вюртемберг – Щутгарт. Всяка година за нуждите на библиотеката се отделят по 23 млн. евро, като 2 млн. евро от тях се изразходват само за набавянето на нови ресурси. Тя се състои от голяма централна библиотека и 17 филиала по райони, притежава 2 библиобуса, които обслужват над 20 дестинации. Фондът наброява 1 300 000 библ. единици, които през последната година са заети над 5 милиона пъти. За построяването на тази забележителна библиотека са инвестирани над 80 млн. евро. Открита е официално през 2011 г. Наричат още тази сграда – сърцето и душата на градската библиотечна система. „Сърце” е наречено и овалното фоайе, което е достъпно чрез четири входа, наподобяващи врати към знанието. Това „сърце“ се намира във вътрешността на сградата и представлява празно пространство с формата на перфектен куб. След четвъртия етаж са построени зали-галерии, където стълбищата са проектирани като преливащи се алеи. В тези зали са достъпни за читателите над 60 хил. произведения на художествената литература. Предлагат се редица денонощни услуги, някои виртуални, други са традиционни и напълно реални като връщане на заети книги 24 часа в денонощието, а и за заемане, наречени „Библиотеката за неспящи“, която дава възможност за заемане на книги дори през нощта и почивните дни. Архитектът на сградата казва, че в тази библиотека цветни са Хората и книгите в иначе напълно бледото сиво-бяло поле на залите. Архитектурата в случая е само любезен домакин, на знанието и хората. А стилът й е определен като много ексцентричен, щедър и забавен.
Последното посетено място беше град Констанц и Universität Konstanz. Той е създаден през 1966 г., а централният му кампус в района Гисбърг отваря врати през 1972 г. Днес се намира край езерото Констанц, само на около четири километра от немско-швейцарската граница. Университетът Констанц е включен в числото на 11-те най-елитни германски университети в рамките на немската общонационална академична инициатива German Excellence Universities. Висшето училище развива и впечатляваща международна дейност, като работи в тясно сътрудничество с повече от 220 известни университети с подобен на неговия профил от всички краища на света. Разполага с богата библиотека, която носи името Комуникационен, информационен и медиен център (KIM). Библиотеката е отворена 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и осигурява достатъчно пространство за учене. Тя съдържа около 2 милиона печатни издания, както и много милиони електронни материали.
Според последния доклад за състоянието на германските библиотеки, те наброяват 10 000, като ежегодно са посещавани над 200 млн. пъти. Около 10 млн. са активните читатели, които могат да ползват над 500 млн. носители на информация, като 360 млн. от тях са електронни.