Крал – баир
Крал – баир : Легенди и предания от Врачанско / Състав. Калина Тодорова, Блага Атанасова; Худож. Тодор Ваков. – Враца: ЕТ Тодоров – В, 2000. – 219 с.: с ил. – (Роден край).
Седемдесет и седем български легенди и предания, пренесли през вековете мъдростта, усета към красота, към доброта, доблест и чест, съхранили несъкрушимия народностен дух на предците.
Първата част на сборника обединява фолклорните текстове, разпределени в няколко дяла:
„Радан войвода“ – предания и легенди за исторически събития и личности. Народен сказ за драматичните събития преди падането на Вратица под турско робство, годините на робството, трагични моменти от живота на смели мъже и жени, отстоявали чест, род и вяра.
В „Крал – баир“ са включени предания и легенди за върхове, скали, камъни, полета, долини и дървета; произхода на наименованията на най-известните и популярни природни забележителности във Врачанско – „Крал-баир“, „Данфоров горун“, „Крали Маркови откоси“ и др.
Третият дял – „Изворът на сълзите“ включва легенди и предания за извори, вирове, реки, езера и кладенци; за гордостта на врачани – водопадът – „Скакля”.
Преданията за мостове, градища, църкви и манастири са обединени с тези за селища и местности в четвъртата част – „Седемте преселения“. Последната част – „Змейова невеста“ – съдържа легенди и разкази за демонични същества – змейове, самодиви, върколаци. Включени са и разкази за стопанин-покровител, болестите и техните персонификации Чумата и Шарката.
Втората част на сборника е библиографска. В нея по определена схема са подредени библиографските описания на легенди и предания, отразени в местния и централен периодичен печат. В помощ на читателите са именният и географски показалец и речникът на редки, остарели и диалектни думи.
Сборникът е посветен на 45-годишнината на библиотека „Христо Ботев“.