Любопитно
Какво показва цветът на очите?
Изследване, търсещо връзката между цвета на очите при жените и справянето с болката по време на раждане, показва, че тъмнооките изпитват по-силна болка, съпроводена с по-силен страх и депресивни мисли.
От друга страна обаче е установено, че синеоките могат да се справят с по-големи количества алкохол, поради което са по-склонни да злоупотребяват с него.
Източник: „Кой да знае?” от Сара Хърман
„Васил Левски – отвъд митовете, легендите и заблудите“
Новата книга „Васил Левски – отвъд митовете, легендите и заблудите“ може да откриете в отдел „Обща читалня”, заедно с още много историческа литература.
„Васил Левски – отвъд митовете, легендите и заблудите“ събира реални факти за живота и дейността на Апостола. Немалко от тях се оказват неизвестни, а други се публикуват за пръв път. Авторът Иван Лалев е историк, музеен специалист и директор (1991- 2013) на Регионалния музей в Ловеч. От десетилетия изследва проблемите на Българското възраждане и делото на Васил Левски.
В търсене на историческата истина и осланяйки се на документални свидетелства, Лалев отговаря на важни въпроси: Кой е предателят на Апостола? Защо е белязан като такъв поп Кръстю? Защо се премълчава убийството на чирака в дома на Денчо Халача в Ловеч? Какви са последствията от срещата на Левски и Николчо Цвятков с турските заптиета в местността Пази мост? Защо те не се стиковат с версията за предателството на поп Кръстю? Какви са отношенията между Левски и другите дейци в организацията? Как тя се срива след няколко убийства и разкрития на турските власти?
Източник: книгата „Васил Левски – отвъд митовете, легендите и заблудите“
Коя точка от земната повърхност е най-близо до Космоса?
Еверест е най-високата точка на Земята, но има и други места, на които може да стъпите, за да се приближите повече до Космоса. Чимборасо в Еквадор например.
Еверест държи първенството, защото по традиция измерването се прави спрямо морското равнище. И докато Чимборасо стърчи на 6,2 км. Над него, Еверест се извисява на внушителните 8,8 км.
Но угасналият вулкан в Андите е най-високият връх, ако мерите от центъра на Земята. От тази гледна точка със своите 6 400 км връх Чимборасо се издига по-високо от всички други планини – и е с 2 км по-далече от центъра на Земята в сравнение с Еверест.
Причината е формата на планетата ни. Земята не е идеална сфера, тя е леко издута в средата – там където се намират екваториалните държави.
из книгата „Кой да знае?” на Сара Хърман
Най-смъртоносната виелица
Поради опасните условия за шофиране и ледените температури виелиците представляват сериозна опасност за живота – когато връхлетят, почти винаги взимат жертви.
Най-смъртоносната от тях вилнее в Иран през 1972 г. Тя трае 6 дни, след които някои села остават изцяло затрупани от снега. Равносметката от бедствието е 4000 загинали.
из книгата „Кой да знае?” на Сара Хърман
На крачка от депресията
текст: Велина Василева
Американската психиатрична асоциация определя мечтателството като психическо заболяване, наричано „дезадаптивни мечти”. Резултатът от тях е неглижиране на реалния живот и отговорностите ни, а оттам и клиничен стрес и функционална несъвместимост. Което пък може да доведе до депресия…
Показателна е историята на Джейн Бегелсен:
„Когато бях дете, постоянно мечтаех, дори си правех нещо като собствен сериал с различни сценарии за всяка серия. С годините се научих да мечтая, без да се движа и без никой да разбира какво правя. Стигна се до там, че когато излизах с приятели, не ги слушах, защото мечтаех. Ставах все по-неадекватна и в момента съм на антидепресанти за да преодолея това.”
Сп. „ELLЕ”
Мона Лиза
Източник: Айзъксън, Уолтър. Леонардо да Винчи
Най-загадъчният и интригуващ момент в картината „Мона Лиза” несъмнено е усмивката. В тази творба на Леонардо да Винчи – пише Визари – има усмивка, толкова приятна, че изглежда не човешка, а божествена. Той дори разказва една легенда според, която Леонардо е накарал истинската Лиза да се усмихва през цялото време докато позира.
Усмивката е загадъчна. Като се вгледаме в нея, тя потрепва. Преместете леко очи и усмивката като че ли се променя. Мистерията се засилва. Отместваме очи, а усмивката остава в съзнанието ни.
Любопитен факт е това, че Леонардо да Винчи изследва как се ражда усмивката. Той прекарва дълги нощи в болница „Санта Мария Нуево”. Анализира всяко възможно движение на всяка част от лицето, произхода на всеки нерв, който контролира всеки лицев мускул. Проследяването на всичко това Леонардо успява да създаде една неуловима усмивка показваща ни нещо много важно: че никога не можем да отгатнем напълно истинската емоция чрез външните проявления. Около чуждите емоции винаги има воал на загадъчност.
Как да водим трудни разговори с децата
Автор: Борислава Гицова
Силната връзка с родителите е един от факторите, който предпазва децата от въвличането им в рискови ситуации. Разговорът с детето не е списък с въпроси за отмятане. Детето ни изживява дълбоко всеки свой ден, дори да не го показва с поведението си. Родителите имат нужда да кажат „стоп” за момент и от режим на действие да превключват в режим на присъствие…
Разговорите, засягащи т. нар. „трудни теми” следва да бъдат естествени, да са част от всекидневието. Да се разговаря с детето за различните чувства, които изпитва в отношенията си с другите хора – любовта, влюбването, бурното увлечение и страстното желание. Ако ви е трудно да разговаряте по някоя тема, не я премълчавайте…
Поговорете с детето за манипулациите, зависимостта и използването на близостта за недобри цели.
Сп. „Жената днес”
Стражи между два свята
Кукери, сурвакари, бабугери, джамали…Те плашат и разсмиват. Гонят злото и викат новия живот и до днес. Зад маските си те са различни, но в този ден стават едно. Обличат костюмите, връзват чановете и хлопките и преобразени с нов лик тръгват, за да приканят пролетта да дойде. Носят смях на хората и страх сред духове и зверове, за да пребъде светлината и да дойде новият живот. Във времена, когато границата между небето и земята става тънка като сърпа на луната, те идват за да въдворят равновесието.
Списание 8
Знаете ли, че: „National Geographic” посвети октомврийския си брой на Христо Ботев
Списание „National Geographic“ посвети октомврийския си брой на поета и революционер Христо Ботев. В него авторът Любомир Кюмюрджиев описва любопитни подробности около живота, делото и гибелта на великия син на България.
Всеки месец може да намерите новия брой на престижното списание „National Geographic“, превеждано на 35 езика, в Обща читалня на Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца.
8 юни- Международния ден на океаните
На Международна конференция от високо ниво, проведена в Рио де Жанейро (Бразилия), през 1992 г. е предложен нов празник – Световен ден на океаните (World Oceans Day).
Земята е уникална в Слънчевата система, защото 71 % от нейната повърхност е покрита от океани, в които най- вероятно се е зародил животът. Океаните играят ключова роля в кръговрата на веществата и енергията на Земята.Но животът в Световния океан е изправен пред масово унищожение. Оказва се, че най-застрашени са кораловите рифове. Почти половината от тях са силно засегнати от човешката дейност, като са намалели с около 40%. Има мащабна загуба на местообитания, промяна на химическия състав на водата. Наблюдава се и изчезване на цели екосистеми.
Съвременната цивилизация, и в частнос човешката дейност, поставя пред природата проблем от изключителна важност –намаляването на водните ресурси и тяхното замърсяване.Развитието на промишлените технологии и тяхните включени нови мощности прави водата “ключов проблем” за съществуването и опазването на човечеството.
В редица държави замърсяването на водите взема застрашителни размери. Населението им ползва вода със съмнително качество.В повечето случаи като водоизточници се използват реките и езерата, замърсени с отпадъчни вещества.Специалистите считат, че не е далеч мига, когато водата ще стане по-скъпа от виното.
Повече информация и любопитни факти за океаните и моретата можете да прочетете в нашата енциклопедия „Илюстрована енциклопедия на земята” в Читалнята на библиотеката.
07.01. 1610 г. — Италианският математик и астроном Галилео Галилей открива спътника на Юпитер Ганимед, който носи името на божествения герой от Троя- Ганимед. Той е по-голям от планетата Меркурий. Повърхността на Ганимед е осеяна с кратери, по-старите от които покрити с тъмен метеоритен прах. Ледената му покривка е с дебелина над 1000 км. Той има и планинска верига дълга 10-15 км и висока 1 км. Ганимед е единствения спътник в Слънчевата система с постоянна магнитосфера, задействана от разтопеното желязно ядро. В началния етап от историята си Ганимед най-вероятно е имал и тектонски плочи, затихнали от 3 млр. г.
Атмосферата на Ганимед е съставена предимно от кислород, атомен кислород и атомен водород. Средната температура на Ганимед е -173˚С. НАСА, базирайки се на наблюдения с телескопа „Хъбъл”, се изказа в потвърждение на това, че на Ганимед има океан от вода, и то обемът на водата е в пъти повече, отколкото е на Земята и океанът е 10 пъти по- дълбок. Знае се , че тази вода е достатъчно топла, за да е в течно състояние. Русия и Европа планират мисия до там, която ще се състои някъде ок. 2022- 2023 г.
Други интересни факти за космоса и планетите можете да прочетете от :
МЮРДЪН, Джеймс
Звезди и планети / Джеймс Мюрдън ; Прев. [от англ.] Маргарита Дограмаджян ; Ил. Джонатан Адамс и др. – Пловдив : Хермес, 2000 (Пловдив : Полиграфия АД). – 94 с. : с цв. ил. ; 29 см. – (Илюстрована енциклопедия)
НАЙДЖЪЛ, Нелсън.
Да надникнем в космоса/ Нелсън Найджъл.- София, 2001.
Мартин Петров навършва 37 години
На 15.01.1979 г. е роден нашият съгражданин Мартин Петров, бивш български футболист. Мартин Петров започва кариерата си във ФК Ботев (Враца). Десетгодишен постъпва в школата на „Ботев“, ръководена от Ангел Ценов – Гелето. Едва 16-годишен става титуляр в мъжкия отбор на Ботев Враца. Добрите изяви във ФК Ботев (Враца) не убягват от очите на наблюдателите и през 1997 г. той преминава в ЦСКА. През 1999 г. е закупен от Сервет (Женева), с който става шампион на Швейцария през 1999 г. и носител на купата на страната през 2001 г.
През 2001 г. преминава в германския тим Волфсбург. През 2005 г. е избран за футболист номер едно на отбора за сезон 2004/2005 в анкета сред феновете на тима. От 2005 до 2007 година играе за Атлетико Мадрид.
Определен е за Футболист № 1 на България за 2006 година.
През лятото на 2007 г. е закупен в Манчестър Сити за сумата от 4,7 млн. паунда.
На 17.07 2014 година, в родния си град Враца, Мартин Петров обявява окончателното си решение да сложи край на своята кариера. Изявлението пред медиите прави именно на стадиона, където е направил първите си стъпки във футбола. „Дошъл съм на стадион „Христо Ботев”, защото никога няма да забравя, че съм тръгнал оттук за големия футбол.
Повече за футбола и любимите ви отбори можете да прочетете в нашите енциклопедии, които са на ваше разположение в отдел „Читалня”.
ГИФОРД, Клайв
Световна футболна енциклопедия / Клайв Гифорд ; Прев. Тинко Илиев Трифонов. – Пловдив : ИК Хермес, 2006 (София : ПК Д. Благоев). – 144 с. : с цв. ил.
ПАЙТАШЕВ, Румен Маринов
Вечното дерби Левски – ЦСКА : Цялата история на всички 166 мача между „сините“ и „червените“ / Румен Пайташев ; Снимки Антон Узунов, Бончук Андонов. – София : Книгоиздателска къща Труд, 2008 ([София] : ПК Д. Благоев ООД). – 410 с. : с ил. ; 28 см
15 Декември – Международен ден на чая
От 2005 година насам страните производителки на чай отбелязват този ден. Целта е да се привлече вниманието на обществото към проблемите, свързани с производството му и неговата търговия. Освен икономическа, инициативата има и своята социална цел – популяризирането на чая като напитка. Той е най-консумираната напитка в света след водата Съществуват 6 основни разновидности на чая – бял, жълт, зелен, улун, черен и пуер.Първите сведения за чая се срещат в китайските ръкописи, чиято възраст е около 5000 години. Той е забележителна напитка притежаваща, както удивителни вкусови качества, така и многобройни лечебни свойства.повече за тази напитка и нейното приготвяне можете да прочетете в читалнята на библиотеката.
Библиография:
ТЕЙЛЪР, Надин.Тайните на чая : Природна тайна за по-здравословен начин на живот / Надин Тейлър ; Прев. [от англ.] Елисавета Камбурова. – София : Емас, 1998 (София : Балкан прес). – 206 с.
КУЛИНАРНА енциклопедия : въпроси и отговори. . – София : Рийдърс дайджест, [2011] (Китай). – 352 с.
20 декември – Игнажден
На този ден Църквата почита Св. Игнатий Богоносец – един от най-добрите ученици на св. апостол Йоан Богослов, наречен така, защото носел Бог в сърцето си. По време на управлението на император Траян, в началото на ІІ век, Игнатий бил откаран в Рим, където е хвърлен на дивите зверове и разкъсан от тях. Традиции и Обичаи на Игнажден.Българите тачат този голям християнски празник под имената: “Игнажден”, “Идинак” “Идинажден”, “Игнатьовден”, “Полаз”, “Полязов ден или “Млада година”. С Игнажден се поставя началото на коледните празници. С него е свързан обичая полазване, предвещаващ каква ще бъде новата година. Ако първият гост е добър и късметлия, семейството ще се радва на благоденствие и успехи през цялата година. Повече за празника може да намерите в книгите „Празничен народен календар от врачанския край” и „Ой, Коледо, мой, Коледо…” на РБ „хр. Ботев”, част от поредицата Роден край, като и от много други издания в нашата читалня.
Библиография:
ТОДОРОВА, Калина. Празничен народен календар от Врачанския край / Текст, състав. Калина Тодорова, Блага Атанасова, Весела Пелова ; [Предг. Калина Тодорова]. – [София] : Рал-Колобър, 2007. – 264 с.
Ой, Коледо, мой, Коледо… : Коледни празници във Врачанско : Края на XIX и първата половина на XX в. / Авт.-състав. Калина Тодорова, Блага Атанасова. – Враца : [БГ принт], 2003. – 40 с.
ПРОДАНОВА, Мария. Български празници и традиции : Бит, духовност, обичаи / Мария Проданова. – София : ИК Бард, 2006 (Пловдив : Багра ЕООД). – 264 с., 32 с.
СТАРЕВА, Лилия Петрова. Български светци и празници : ритуали и забрани, гадания, предсказания и магии, метеорологични прогнози, обредни вещи, храни и символи / Лилия Старева ; [худож. Виктор Паунов]. – 2. изд. – [София] : Книгоиздателска къща Труд, 2005 ([София] : [Инвестпрес]). – 531 с.