Идеи за нови библиотечни услуги и форми на общуване с публиките, разработиха участниците в международен уъркшоп на тема: “Диверсифициране на културно-информационни услуги и устойчиво развитие на публики“, финансиран по проект BGCULTURE-2.001-0056 “Книжни пътеки и мобилни библиотеки от Северозападна България до Скандинавия“. Форумът, който се организира от Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца се проведе в комплекс „Чайка“ и бе открит от директора на врачанската библиотека Силвия Павлова.
Официални гости на събитието бяха народните представители Красен Кръстев, Мартин Харизанов и Деница Симеонова, зам.-председателят на ОбС – Враца Ирина Иванова, заместник областният управител Милчо Стефанов.
Заместник-кметът Александър Владимиров заяви, че регионалната библиотека във Враца е иновативна и активно участва в обществения живот на града. Ирина Иванова за пореден път засвидетелства подкрепата и на Общинския съвет, а Стефанов връчи поздравителен адрес от името на Областна администрация.
Народните представители заявиха пълната си подкрепа, която ще окажат за увеличение на бюджета в сектора. Красен Кръстев подчерта, че една от целите за които ще работят, е двойно увеличение на бюджета за тези културни институти. Той направи и дарение на врачанската библиотека – книга със стихотворения на Христо Ботев. Мартин Харизанов пое личен ангажимент за съдействие при организирането на петото издание на единствения по рода си в Северозападна България литературен фестивал „Враца – книжен град“.
Проектът „Книжни пътеки и мобилни библиотеки от Северозападна България до Скандинавия” има за цел да обедини усилията на Регионалните библиотеки „Михалаки Георгиев” – Видин като бенефициент и партньора Регионална библиотека „Христо Ботев” – Враца в мисията за създаване на иновативна и атрактивна форма за достъп до култура и изкуство на открито.
В рамките на форума бяха представени нови културно-информационни продукти „Пътуваща сцена – и на припек и на сенка“, дигитална платформа, библиобус и демонстрационна ленд-артистична инсталация „Книжни фиорди”. Бяха проведени модули за внедряването на нови технологии в областта на библиотечните практики и привличане на нови публики, които се изразяват в развитието на изкуствения интелект
В двудневния уъркшоп участие взеха представители на библиотеките в България и Норвегия, изпълнителния директор на Фондация „Глобални библиотеки“ – България, преподаватели от УниБит, представители на неправителствения сектор от Норвегия, читалищни дейци, експерти по дигитален маркетинг, книжни блогъри.
Всички те дискутираха начините за създаване на иновативни и атрактивни форми за достъп до култура и изкуство на открито. Подписан бе и документ за сътрудничество между експерти в изпълнението на стратегия за устойчиво привличане на публика чрез иновативни съвременни библиотечни услуги и достъп до култура.
Представители на библиотечната общност в Норвегия представиха добри практики и дейности, които се прилагат успешно в техните библиотеки.
Разработката е по програма PA 14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ по Финансовия механизъм на Европейското икономично пространство 2014-2021 г. Резултат 2 „Подобрен достъп до изкуство и култура“.
Разгледайте повече снимки от събитието тук: https://www.facebook.com/libvratsa/posts/