В двудневни семинари, осъществени в периода 30 ноември – 9 декември 2021 г., 30 специалисти от културни и партньорски организации преминаха през обучение за повишаване капацитета на административния и експертен персонал на културните оператори от България за създаване и популяризиране на съвременни литературни продукти, по проект „Книжни пътеки и мобилни библиотеки от Северозападна България до Скандинавия“.
Целта на двудневното обучение бе да усъвършенстват своите умения в разработване на съдържание, организиране и презентиране на събития и каузи в социалните мрежи.
В обученията се включиха експерти от трите области Видин, Враца и Монтана. Те се проведоха на две етапа – първи етап в Регионална библиотека – Враца, втори етап в Регионална библиотека – Видин. И в двата етапа се включиха по 15 участници.
Лектори бяха водещи специалисти в сферата на дигиталния маркетинг и дизайна – Александър Кръстев и Теди Рафаилова от маркетинг агенция „BookMark“ и Стоян Атанасов от студио за дизайн „Kontur Creative“.
В първия модул от обучението, маркетинг специалистите от „BookMark“ Александър Кръстев и Теди Рафаилова, запознаха участниците с принципите на функциониране и възможностите за създаване на съдържание и формати за социалните платформи Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube, TikTok.
Стоян Атанасов продължи с визуална култура и принципи в дизайна на промоционални материали. Графичният дизайнер въведе участниците в работата с цветове, форми, шрифтове и композиция.
Първият ден от обучението завърши с ценни насоки за писане на новини по поддръжка на институционални сайтове и блогове.
Във втория ден лекторите от „BookMark“ насочиха вниманието на участниците към дигиталния маркетинг и комуникация в социалните мрежи, планиране и провеждане на специални събития и кампании. Очертаха основни принципи и насоки в практическата част при работата с медии и инфлуенсъри.
В края на обучението участниците получиха сертификати.
Обучението се осъществява по проект BGCULTURE-2.001-0056 „Книжни пътеки и мобилни библиотеки от Северозападна България до Скандинавия“ и се финансира от Финансовия механизъм на ЕИП, Програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ с финансовия принос на Република Исландия, Княжество Лихтенщайн и Кралство Норвегия и национално съфинансиране с Програмен оператор Министерството на културата. Проектът се изпълнява в партньорство между Регионална библиотека „Михалаки Георгиев“ – град Видин с партньор Регионална библиотека „Христо Ботев“ – град Враца.